Haberiyakala.com/Hava Asal

"Çare Siyasi restorasyon, büyük uzlaşma" diyerek AK Parti-CHP koalisyonunu işaret eden Cumhuriyet yazarı Nuray Mert, dünkü yazısında ise asıl meselenin ‘Erdoğan’ı köşeye sıkıştırmak’ değil, demokratik bir restorasyon olduğunu vurguladı.

Son iki yazısıyla yakın çevresinden ve muhalif çevrelerden tepki aldığını ifade eden Nuray Mert, gelen tepkileri ve yaşanan siyasi süreci Haberiyakala.com'a değerlendirdi.

Haberiyakala.com: Siz bugüne kadar muhalif kimliğinizle bilinen bir isimsiniz. Son iki yazınızda ise uzlaşı ve restorasyon vurgusu yapıyorsunuz. Herkesin 17-25 Aralık'tan bahsettiği bir dönemde yazdığınız bu yazılara nasıl tepkiler geldi?

Nuray Mert: Ben bu konunun tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Tepkileri tabi ki dikkate alıyorum. Ama "Vay AKP'ye yattın" gibi tepkiler var. Ben bunları ciddiye alarak yazı yazmıyorum. Doğru bildiğim şeyi çok tepki alacak diye söylemeyecek biri değilim. AKP'nin gücünü kaybettiği bir dönemde "yandaş oldun" gibi suçlamaları mantıksız buluyorum.

44

Haberiyakala.com: Sizce böylesi bir siyasi atmosferde bir uzlaşı-restorasyon mümkün mü?

Nuray Mert: Ben tek çıkış yolumuzun AKP-CHP koalisyonu olduğunu düşünüyorum. Siyasi aktörler "önemli olan ülkenin demokratik restorasyonu" noktasına gelirlerse böyle bir koalisyon mümkün olur. Bu koalisyon için siyasilerin "yeni bir anayasa yapalım, ülkeyi demokratikleştirelim" noktasına gelmesi gerekir. Bu noktaya gelinmezse ülkedeki kriz devam eder. Partiler şu anda bu akıl yürütmeden uzak duruyorlar. Ama belli de olmaz.

Haberiyakala.com: Bu noktada Erdoğan'ın tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Nuray Mert: Erdoğan beklediğimden daha ılımlı bir tablo çizmeye başladı. Çok fazla spekülasyon oluyor. Erdoğan'ın seçimi düşündüğünü iddia edenler var ama ben Erdoğan ve AKP açısından da apar topar bir seçime gitmenin avantajlı olmayacağını düşünüyorum. Toplumsal atmosfer buna çok müsait değil.

Haberiyakala.com: Son iki yazınızda uzlaşı ve restorasyon vurgusu yapıyorsunuz. Bu iki kavramı biraz daha açar mısınız. Nasıl olacak bu iş?

Nuray Mert: Uzlaşı ve restorasyon sivil demokratik anayasada sağlanabilir Bunun için top yekün bir değişiklik olmadan da yapılacak çok şey var. Terörle mücadele yasası, bir takım baskıcı yasalarda değişiklik gibi konularda bir çerçevede anlaşmak mümkün olabilir. Bu 'yolsuzlukların üstü örtülsün' demek değildir.

Şu siyasi ortamda sürekli Erdoğan'ı hapse attıracağız demek doğru değil. En güçlü adama siyasi çıkış yolu bırakmamanın doğru birşey olmadığını düşünüyorum. Bu gerçekçi de olmaz. Gerilimleri daha da fazla artırır.

fft5_mf922267

Haberiyakala.com: Siz uzlaşı diyorsunuz ama muhalefet partileri seçim kampanyasını Erdoğan karşıtlığı, yolsuzluklar ve israf söylemiyle yürüttü. Buradan bakıldığında bir uzlaşı mümkün mü?

Nuray Mert: Ülkenin geleceği için demokratik restarasyonun daha önemli olduğunu düşünüyorum. Vay efendim hesap ver. 17-25 Aralık soruşturmaları yeniden açılacak falan... Ben bu soruşturmaların bu kadar şahsileştirilmesini doğru bulmuyorum

Bunu yerine insanların kolay yolsuzluk yapamayacağı, bir takım vakıflara kafalarına göre arazi tahsis edemeyeceği bir hukuk düzeninin yerleştirilmesinden yanayım. Toplumsal barış ancak bazı şeylerin ikinci planda tutulmasıyla sağlanabilir. Bizim böyle bir barış sürecine ihtiyacımız var. Toplum çok fazla kutuplaşma yaşamış durumda. Bazı şeyleri bir kenara bırakıp bundan sonrasına bakacağız.