Başbakan Binali Yıldırım İstanbul Finans Merkezi'nin Temel Atma Töreninde konuştu.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Türkiye sevdalısı Cumhurbaşkanımız bu yola çıkarken bir şey söyledi. 'Artık hiçbir şey eskisi olmayacak' 3 Kasım 2002'den beri Türkiye kutlu yürüyüşünü AK kadrolarla sürdürüyor, sürdürmeye devam edecek.

İstanbul'a bir teşekkür borcumuz var. 15 Temmuz...O geceyi hatırlayın. O gece İstanbul, Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin her köşesinde alçak FETÖ örgütüne karşı millet meydanlara indi. Cumhurbaşkanımız gün bugün ineli alçaklara dersini verelim dedi siz de akın akın meydanlara indiniz, tereddüt etmediniz. 2. Kurtuluş Savaşı'nı başarıyla sonuçlandırdınız ve alçaklara darbeyi vurdunuz. Allah sizden razı olsun.

Tarihin en kadim en görkemli şehirlerin biri olan İstanbul'un zenginliğine bir zenginlik daha katıyoruz. Bu merkez tamamlandığında küçük ölçekli bir şehir olacak. Gün için 50 bin çalışan 30 bin gelen giden toplam 80 bin kişi olacak. Yeni iş imkanları olacak. İstanbul öyle bir şehir ki Napolyon diyor ki...Dünya tek ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu. Nasıl bir şehirde yaşadığımızı anlayalım. İstanbul demek Türkiye demektir. İstanbul Türkiye'nin özetidir. İstanbul Doğu ile Batının buluştuğu medeniyetlerin bir araya geldiği bir dünya şehridir.

BİR 'ONE MİNUTE' BİR DE 'TWO MİNUTE' VAR

AK Parti hükümetleri olarak Türkiye'de yaptıklarımızı anlatmaya lüzum yok. Sadece İstanbul'da Osmangazi Köprüsü'nü açtık. Bursa'dan İstanbul'a 1 saatte gelebiliyorsunuz. 2018'de İzmir'e 2 saat 50 dakikada gidilebilecek. Siz sabah trafik olduğunda Ümraniye'den havalimanına 2 saatte gidebilir misiniz? Ama İzmir'e 2 saat 50 dakikada gideceksiniz.

Osmangazi Köprüsü'nün hikayesini biliyorsunuz. Aynı şekilde Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, hızlı tren projesi....Bunlar siyasetin sakız gibi çiğnediği, her seçimde söz verilen tekrar edilen projeler. İnsanlar bunun yapılacağına güvenleri inançları kalmamıştı. Ama bir beceren var, İyi ki AK Parti var. AK Parti Türkiye demektir, hayalleri gerçeğe dönüştüren parti demektir. Bakın Osmangazi bitti, Marmaray bitti, İstanbul-Ankara hızlı treni bitti, Yavuz Sultan Selim Köprüsü bitti hizmete girdi. Evelallah şimdi ağır araçlar oradan geçiyor, şehir içi trafiğini rahatsız etmiyor. Bitti mi? Avrasya...Boğazın 106 metre altından geçen, denizin en derinden geçen projesi Avrasya da 20 Aralık'ta Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle İstanbulluların hizmetine açılacak. Sarayburnu'ndan gireceksiniz, Haydarpaşa'dan çıkacaksınız. 2 dakika da...Bir one minute var bir de two minute var. Two minute Avrasya'dan 2 dakika...

TÜM BANKALARA ÇAĞRI

Projeden kamunun bütçesinden fazla kaynak harcanmayacak. Kamu özel sektör işbirliği ile yapılıyor. Finansman artık yeni adresler arıyor. Çünkü Amerika, Avrupa fazla sıkıyorlar, 50 tane soru soruyorlar bu parayı nereden aldın getirdi...Onun için İstanbul yatırımcılara kaynak için en ideal yer. Bu merkeze ihtiyaç var. 1-2 sene içerisinde muazzam tesisler binalar yapılacak ve finans merkezi çalışmaya devam edecek. Burada sadece BDDK'nın SPK'nın binaları yok, çağrı yapıyorum bütün bankalarımız gelsin burada temel atsın.

"7 DEV ESER YAPIYORUZ"

Bakın dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. 7 dev eser yapıyoruz ve bunları teker teker yapıyor. İstanbul-Ankara hızlı treni bitti, Pendik-Kadıköy arası kısa sürede bitecek. Yavuz Sultan Selim Köprüsü hizmete girdi. Marmaray bitti çalışıyor. Avrasya Tüneli, 20 Aralık'ta hizmete açılıyor. İstanbul-İzmir Otoyolu - Osmangazi Köprüsü. Kanal İstanbul'da inşallah kısa sürede başlayacak. Ve sonuncusu dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Havalimanı.

"BİR İŞİMİZ DAHA KALDI..."

AK Parti 14 yılda, 50 yılda yapılamayan hizmetlerin kat kat fazlasını kazandırdı. İşimiz bitti mi? Darbecileri yerle bir ettik, bölücüleri de yerle bir edeceğiz. Yetmez...Bir işimiz daha kaldı. Türkiye istikrarın sürmesi lazım. İstikrar sürecek, Türkiye büyüyecek. Bu da başkanlıkla olacak. Biz diyoruz ki siyasi partilere, millete hepinizin söz var. Hep seçimlerde dedik ki yeni anayasayı yapacağız ve istikrarı kalıcı hale getireceğiz, Bunun yolu başkanlıktan geçiyor.

Bakın 7 Haziran'da ne yaşadık, ama millet sonra tehlikeyi gördü ve tekrar 1 Kasım'da AK Partiyi iş başına getirdi. Bu istikrarı kalıcı hale getirmek, sürekli kalkınma, büyüme, milli birlik ve kardeşlik için başkanlık sistemine ihtiyaç var. Diğer partilere bu anayasayı meclisten geçirelim, kararı millete bırakalım diyoruz. Başkanlık Türkiye için gereklidir. Eğer siz başkanlık değil de, başka bir model öneriyorsanız, buyurun soralım millete. Milletin verdiği kararın başımızın gözümüzün üstünde yeri var.

Temelini atacağımız eserin ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyorum.