‘İlk Fırsat’ programının ikinci yılında, 14 sivil toplum kuruluşu (STK) ile yapılan işbirliğiyle 20 gence ilk iş fırsatı sunulacak. Program sayesinde gençler STK’larda çalışarak çalışma deneyimi ve sosyal farkındalık kazanma şansı buluyor. 2017’de 20 katılımcının destekleneceği programa başvurular 4 Kasım’a kadar STK’ların internet siteleri üzerinden yapılabilir.

ADAYLAR MÜLAKATA ALINACAK

Başvuruların sona ermesinin ardından, aralıkta programa kabul edilen gençler belirlenecek. Bu süreçte STK’ların ihtiyaç duydukları pozisyonlar için adayların başvuruları ve özgeçmişleri değerlendirilecek, mülakatlar yapılacak. 2017 katılımcıları program oryantasyonuna katıldıktan sonra ocakta iş başı yapacak. Katılımcıların 12 ay boyunca tüm maaş maliyetleri Esas Sosyal tarafından STK’lara hibe verilerek karşılanacak.

2016’DA 15 GENÇ PROGRAMDAN FAYDALANDI

Şevket Sabancı ve ailesinin kurduğu Esas Holding’in topluma yatırım çalışmaları için Nisan 2015’te hayata geçirdiği ‘Esas Sosyal’in çatısı altındaki İlk Fırsat programı yeni mezun gençlerin okuldan ilk işlerine yaptıkları geçişlerini desteklemek üzere geliştirildi. 2016’da 9 STK’nın desteği ile 15 genç programdan faydalandı.

Program hakkında ayrıntılı bilgiye www.ilkfirsat.org adresinden ulaşılabilir.