KOSGEB destekleri; İş kurmak isteyen ama yeterli sermayesi olamayanlar için devlet teşvikleri bilinmekte, bunlardan en öne çıkanı ise KOSGEB. Buraya yapacağınız başvuru ardından kısa bir eğitim aldıktan sonra projeniz onaylanırsa KOSGEB desteği alabiliyorsunuz. Bunun için bilinmesi gereken en önemli şey önce işinizle ilgili harcama yapıp sonrasında elinizdeki faturaları götürüp bu harcamaların karşılığını alabiliyorsunuz.

İş kurmak için sermaye sıkıntısı çeken girişimcilere devlet destek oluyor. KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı) aracılığı ile yapılan destekte 50 bin liraya kadar karşılıksız hibe var. Ayrıca kişi isterse 100 bin liraya kadar da faizsiz geri ödemeli kredi alabiliyor. Toplamda 150 bin liralık destek ile yeni bir iş kuruluyor. Bunun için öncelikle KOSGEB‘e başvurarak girişimcilik eğitimlerine katılmak gerekiyor.

Buradan sertifika alan vatandaşlar iş fikirlerini KOSGEB yetkililerine onaylatarak sermaye talebinde bulunuyor. KADINLARA AYRICALIK Destek sisteminde kadınlara öncelik tanınıyor. Kadınlar erkeklere göre daha yüksek miktarlarda destek alabiliyor. Yapılan başvurularda erkeklere sağlanan destek oranlarına göre kadınların destek oranları 20 puan daha fazla olabiliyor. Yetkililer iş kurmak isteyenlerin fırsattan yararlanmalarını istedi. 29 yaşına kadar gençlere ayrıca vergi muafiyeti de bulunuyor.