Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi'nde açıklamalarda bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan'dan Musul mesajı! İZLE

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından derlenenler;

"Türkiye son yıllarda dünyada eşine az rastlanır türden darbe girişimlerine maruz kaldı. FETÖ son çare olarak silaha sarıldı. 15 Temmuz gecesi milletin üzerine kan ve ateş yağdırdı. Açıkcası böyle bir ihanete ihtimal vermiyorduk. Bize hukuk dersi verenler Doğu Almanya ve Batı Almanya'nın birleşmesine baksınlar. O zaman devletten ne kadar personel alınmış baksınlar anlarlar. Biz basit bir terör örgütü eylemi ile karşı karşıyayız. Biz, Türkiye Cumhuriyeti'nin yıkılmaya çalışmasıyla karşı karşıyayız"

"170 ülkede eğitim faaliyetleri yaptıklarını söyleyenler oralarda başka faaliyetlerde bulunuyor, kara para aklıyorlar. Adalet teşkilatımız milletimize yeterli itimatı sağlayamazsa geleceğe güvenli şekilde bakamayız. Ülkemiz en çok terör eylemlerine maruz kalmış ülkedir. Bu yüzden bizim teröre karşı duruşumuz farklıdır. Bu coğrafya sürekli terörizmle iç içe"

"14 yaşında bir çocuk Arjantinli Messi'yi sevdiği için formasını giydiriyorlar. Bu çocuğun üzerine bombayı bağlıyorlar bir kınaya gönderiyorlar.Bu 14 yaşındaki çocuk ile yüzlerce vatandaşımızı öldürüp yaralıyorlar. Biz Suriye konusunda sürekli sabrettik. Roketler attılar, yüzlerce şehidimiz oldu. Biz ÖSO'yu destekleyerek Suriye'ye gireceğiz dedik. Şimdi de bize 'sizi çağırmadılar ki oraya nasıl gideceksiniz?' diyorlar. Kusura bakmayın ama gideriz. Bu gece itibari ile Dabık DAEŞ'ten temizlendi. Türkiye'den biz oraya insan götürmüyoruz. Oranın kendi sahiplerine veriyoruz, farkımız bu"

"Bizi Musul'a çağırmamışlar, Saddam sizi çağırmış mıydı?"

"Türkiye Musul'a girmesin diyorlar. Nasıl girmiyeyim ya. 350 kilo metre sınırım var. Ben bu sınırdan tehdit altındayım. Neymiş Irak onlara gel demiş. 15 sene önce Saddam gel mi demişti?, ama girdiler. Kan gövedeyi götürdü, milyonu aşkın insan öldürdüler. Şimdi sizler hukukçular olarak inanıyorum ki yasaların diliyle değil hukukun diliyle konuşan insalarsınız, böyle konuşmaya devam edersek hak yerini bulacaktır. Burada atacağımız adımlar bizim için çok önemli. Şimdi Musul'a operasyonlar başladı. Genelkurmay başkanımız Amerika'da. Daha yeni kendisiyle konuştum. Ne gibi adımlar atıyoruz ne yapacağız bunları konuştuk. Türkiye'nin olmadığı bir operasyondan kusura bakmayın doğabilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Biz operasyonunda da olacağız, biz masada da olacağız. Bunun dışında kalmamız mümkün değil. Burada bizim için bir tarih yatıyor. Bey efendiler misaki milliyi okusunlar bizim buradaki geçmişimizi anlasınlar. Şuan da bizim Musul'da kardeşlerimiz var, Araplar, Türkmenler ve kürtler bizim kardeşlerimiz var. Aynı kuzeye gittikçe sınırda akrabalarımız var. Bizim buraya duyarsız olmamız mümkün değil. Kimse bizden Başika'dan çıkmamızı beklemesin. Biz Başika'dayız. Oradaki DAEŞ'e karşı her türlü operasyonu yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. En onurlu mücadeleyi veren biziz. Eğer mesele terör ile mücadele ise daha başından beri bu mücadeleyi veren biziz. ÖSO, DAEŞ terör örgtü ile mücadele edebilsin diye onları eğiten biziz, peşmergeleri eğiten biziz. Terör örgütlerini kendi stratejik amaçları için destekleyen ülkeleri samimiyetle ikaz etmeyi sürdürüyoruz. Buradan bir kez daha söylüyorum, terör örgütleri bumerang gibidir, kendini kullananı da elbet vurur.