haberiyakala/analiz- Fenerbahçe'nin sorunu sezon öncesinde başladı

Geçtiğimiz sezon boyunca özellikle Fenerbahçe yönetiminin memnun olmadığı teknik adam Vitor Pereira ile yola devam kararı alındı.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, takımın ortaya koyduğu futbolu beğenmedi ve sezon başlamasına 1,5 hafta kala Portekizli hoca ile yollarını ayırdı. Aziz Yıldırım ve kurmayları kısa süre içinde Hollandalı teknik adam Dick Advocaat ile anlaştı.

Bu karar neden bu kadar geç alındı?

Türkiye'de futbol ile ilgilenen, Fenerbahçe'yi takip eden ve Aziz Yıldırım'ı tanıyan herkes, Vitor Pereira'nın sezonu tamamlayamayacağından emindi. Ve sorun şu ki; bunu Aziz Yıldırım da biliyordu. Peki bu kararı neden daha önce almadı?

Sezonun başlamasına 1,5 hafta kala hoca değişikliğine gitmek kimin kararıydı?

Sezon öncesi 3-5-2 sistemine çalışan takım, farklı bir hoca ve farklı bir sistem ile lige giriş yaptı. Kötü futbol oynadığı için hocası gönderilen bir takımı, Dick Advocaat'ın 2 ayda ne kadar değişmesini beklediler?

Cevap: Hiçbir şey beklemediler. Hiçbir şey de planlamadılar.

Sadece tek bildikleri şeyi yapıp, hocayı değiştirdiler.

Advocaat mı gitmeli, yönetim mi?

17 Ağustos'ta takımı ile ilk idmanına çıkan, bırakın kendisini eski hocanın bile değil de yönetimin yaptığı transferler ile sahaya çıkan, aylarca üzerine çalışılan bir sistemden farklı bir sisteme geçip takımı toparlamaya çalışan, geçtiğimiz sezon hiçbir varlık gösteremeyen hücum hattı ile yeni sezonda da gol arayan Advocaat mı gitmeli?

yoksa;

Koskoca Fenerbahçe'ye 1 tane oyuncu kurucu alamayanlar, sezon başlamasına 1,5 hafta kala hoca değiştirenler, bu karara karşı çıkamayanlar, bir sistem kurmak yerine her yıl hoca değiştirenler, taraftarları tribünlere küstüren ve takımın 40 bin kişiden 10 bin kişiye oynamasına neden olanlar mı gitmeli?

Fenerbahçe zaten en beğenilmediği sezonlarda da en çok 3. oluyor. Başarılı bir takım için doğru hoca seçimi yapıp, 2 yıl beklemek bu kadar zor olmamalı.

Diyelim ki; Dick Advocaat gönderildi.

Sonra ne olacak?

Yönetenler değişmeyeceği için, aynı tas aynı hamam...

Haberi Yakala / Ahmet Öksüz