Türkiye'nin en iyi dostlarından ve müttefiklerinden biri olan ve her zaman "Kardeş ülke" olarak nitelendirilen Azerbaycan, 25 yıl önce bugün bağımsızlığını ilan etti.

20'inci yüzyılın sonunda Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından, Azerbaycan halkı son yüzyılda ikinci kez kendi kaderini belirlemiş oldu ve bağımsızlığın duyurdu. Bu bağımsızlık, 20'inci yüzyılda Azerbaycan siyasi tarihinin ikinci zaferi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan özel tebrik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Bağımsızlık günü dolayısıyla Twitter hesabından bir mesaj yayınlayarak, "Dost ve kardeş Azerbaycan halkının ve Sayın Aliyev'in Bağımsızlık gününü tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Ekran_Resmi_2016-10-18_18.10.15

Sovyetler Birliği içinde yaşanan gerilimlerin sonucu Azerbaycan halkının talebi ile 30 ağustos 1991 yılında Azerbaycan Ali Meclisi olağanüstü toplantısında Azerbaycan Cumhuriyyeti'nin Bağımsızlık Beyanı'nı onaylandı.

Ekran_Resmi_2016-10-18_18.10.24

Azerbaycan Ali Meclisi 18 ekim 1991 oturumunda tarihi ''Azerbaycan Cumhuriyyeti Bağımsızlığı'' anayasal tasarıyı oybirliği ile onaylandı.

Mayıs 1992'de Azerbaycan Milli Meclisi (Parlamento) Üzeyir Hacibeyov'un bestesi ve Ahmet Cavad'ın şiiri ile Azerbaycan İstiklal Marşı'nı onayladı. Hemen ardından, parlamento tarafından, 3 renkli ve ay yıldızlı Devlet Bayrağı ve Devlet Arması onaylandı.

18 ekim 1991 yılından itibaren Azerbaycan bağımsız ülke oldu ve bu gün Azerbaycan'da bayram olarak kutlanıyor.

"Biriz, beraberiz, kardeşiz" İZLE

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Enerji Kongresi'ne katılmak üzere İstanbul'a gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyevle beraber Azerbaycan televizyonu 'Space' muhabirinin sorularını yanıtladı. Oldukça samimi bir havada geçen sohbet kameralara böyle yansıdı.