28 Eylül'den bu yana İsrail'de tutuklu bulunan 15 Temmuz Gazisi Orhan Buyruk serbest bırakıldı. Orhan Buyruk İsrail'in kendisine uyguladığı işkenceyi ve 20 günlük esareti anlattı.

Eylül ayının 28'inde Mescidi Aksa'ya ziyaret ve ibadet amacıyla turistik bir gezi gerçekleştiren Türk vatandaşı Orhan Buyruk İsrail güçleri tarafından gözlatına alınarak özgürlüğü kısıtlanmıştı. Giriş izni verdikten sonra gözaltına aldığı Orhan Buyruk'u 'Ajanlık' suçlamasıyla gözaltına alan İsrail makamları 2 kez mahkemeye çıkarılmasına ve bir delile ulaşılamamasına rağmen söz konusu iddia ile gözaltı süresini uzatmıştı.

İŞTE İSRAİL'İN ESİR ALDIĞI ORHAN BUYRUK'UN AÇIKLAMALARI

İsrail yetkilileri 20 gün boyunca ajanlıkla suçladılar, Küdüs ve Filistin için yaptığımız yardım çalışmaları ve Kudüs'teki işgalin sonlandırılması için katıldığım eylem eylemlerden dolayı 20 günlük esarette aralıksız 30-40 saat süren sorgular sürdü.

KÜFÜR VE HAKARET

Psikolojik işkencenin hat safhada olsuğu sorgularda hakaret ve küfürlere maruz kaldım. Esaret süresinde saatin kaç olduğunu gece veya gündüz ayrımını yapamıyordum. 20 günün ardından gün yüzünü ilk kez serbest bırakıldığımda gördüm.

MAHKEMEYE ÇIKMAK İÇİN HAZIRLANIYORDUM...

Bu sabah mahkeme olacak diye hazırlık yapılırken dışarı çıktığımda Büyükelçilik yetkilileri beni karşıladı ve özgürlüğüme kavuştum. Esaretten kurtulmam için çaba sarf eden Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Başbakan ve Dışişleri Bakanı'na teşekkür ediyorum.