"15 BİN KİŞİLİK SALONA BAŞLIYORUZ"

Değerli basın mensupları ve bizi izleyen Galatasaraylılar! Hepinize hoşgeldiniz diyorum. Bugün güncel gelişmeleri aktaracağım.Galatasaray'ın yıllardır gelen sorunları var. Çok amaçlı spor salonu için görüşmelerimiz bakanlığa sunmuştuk. Sarıyer Belediyesi'nden ruhsatı alıp 15 bin kişilik salona başlıyoruz.Ayrıca TT Arena'nın çatı ile ilgili taahüdü vardı, bu sorunu da sona erdirdik. TT Arena'nın çatısıyla ilgili anlaşma yaptık. Açılan dava geri çekildi. Sorunu çözdük ve tesis kazandık.UEFA'dan 1 sezon men cezası aldık. Burda ki cezaya esas teşkil eden konu geçmiş yıllarda yaptığımı zarar nedeniyle ceza aldık.

"CEZAYI 1 YILA DÜŞÜRDÜK"

UEFA'dan 1 sezon men cezası aldık. Burda ki cezaya esas teşkil eden konu geçmiş yıllarda yaptığımı zarar nedeniyle ceza aldık. UEFA bizi inceledi 2011-2014 arası zarar etmiştir. 3 senede 30 milyon avroluk sınırı aştığı için 2 sene men edilmesi istendi. Galatasaray UEFA'ya verdiği sözleri tutmadığı için 2 sene men cezası verilmek istendi. Biz yeni yönetimiz diyerek savunduk. Mahkemede gerekli savunmaları yaptık. Mali yapımızı iyileştirmek için göreve geldiğimizi söyledik ve cezayı 1 yıla düşürdük. Nihai karar elimde şuan 2 sene değil de 1 sene olarak cezamız kesinleşti. Ayrıca Galatasaray'ın tablosunu inceledik. Cezaya esas teşkil eden konu 2011-2014 yılları arasında Sportif A.Ş'nin yapmış olduğu zarar. Galatasaray'ın 65 milyon avroyu geçmemesi gerektiğini söylediler.

DURSUN ÖZBEK'İN DEPLASMAN YASAĞI HAKKINDAKİ RÖPORTAJI İÇİN Tıklayınız

.

"UEFA'NIN BİZE VERDİĞİ BAŞKA CEZA YOK"

Biz kadromuzu bu yıl 60 milyon Euro seviyesinde tuttuk. UEFA'nın bunun dışında bize verdiği bir ceza yok. Bu net anlaşılsın. Sanki farklı bir gelişme varmış gibi, olumsuz bir durum olacakmış gibi davranılıyor. Bu yanlış söylemler UEFA'ya da gidiyor. Böyle olunca UEFA'da şüpheleniyor daha farklı durumlar mı var diyor. Burada sanki bir şey varmış gibi yanlış açıklamalar yapılıyor. UEFA'ya kulübümüz iyi gösterilmiyor..

"HEDEFİM: 2016-2017 YILINDA GALATASARAY'IN ZARAR ETMEMESİ"

Benim hedefim 2016-2017 yılında Galatasaray'ın zarar etmemesi. Bunun için uğraşıyoruz. Biz rakiplerimizin UEFA ile yaşadıkları sorunlara da baktık. Rakibimiz olan bir kulüp savunmasına baktık inceledik. Yönetim kurulu ile sorunları masaya yatırdık. Sorunların çözümü konusunda gelişmeler oldu ve nihayete erdi. Kitapta 30 milyon avro zarar edebilirsin yazıyor. UEFA kulüplerde ki iyileşmeye göre kararlar veriyor. Buna dikkat ediyoruz. Biz UEFA'ya 2 sene de bunu düzeltiriz kar ederiz dediğimiz için bizi böyle takip ediyorlar. Herkese bu bilgileri verebilirim. Sadece UEFA ile ilgili değil Galatasaray'la ilgili her konuda bana telefon açın sizden kaçarsam cevap vermezsem haklısınız. Şuan muhattap olduğumuz gerçek şu! 1.5 milyar liraya varan bir borcumuz var.

"GALATASARAY'IN BÜTÜN GELİRLERİ TEMLİKLİDİR"

Galatasaray'ın bütün gelirleri temliklidir. Bunun için yeni gelirler yaratmak zorundayız yoksa bir çözüm üretemeyiz. Manifestomda Galatasaray iyi yönetilirse mali sıkıntı çekmez var ama yeni kaynakta üretmek zorunda olduğumuzda yazıyor. Mecidiyeköy'de ki arazimizi 2015'de değerlendirdik. Biz buraya bir bina diktik 17 bin m2 kapalı sahamız var. Biz bu kapalı alanlarla beraber 85 milyon dolarlık bir değer yaptık. Biz 30 milyon dolarlık değeri 80-100 milyona çıkardık. Burada herkes der ki arsayı geliştirip satmak daha karlıdır. Biz bu yaptığımızı Riva ve Florya'da da yapmak istiyoruz. Soruyorum size Adnan Polat niye Riva'ya imar izni aldı? Doğru bir iş yaptılar bu hamleyi yapmak zorundaydılar. O dönem denendi firmalarla görüşüldü ama bir şey yapılamadı. Biz ise ilerleme kaydettik somut duruma getirdik.

"BİZİM YAPTIĞIMIZDAN DAHA FAZLASINI YAPAMAZSINIZ"

Riva üzerinde çalışmalar yapılmış fakat sonuç alınamamış. Demek istiyorum ki çalışmalar yapılırken en iyi sonuçlar alınmalı. Bu proje tek başına yapabileceğimiz bir proje değil. Kendimize en uygun partneri de seçmek zorundayız. Biz böyle hareket ettik. Siz bugün Florya'ya bir şey yapmak isterseniz. Bizim yaptığımızdan fazlasını yapamazsınız. Peki biz bir kulübüz bize Florya yetiyor mu? Gezin antrenman sahalarına bakın. Bizim tesisimiz bir çok takımdan daha zayıf. Galatasaray'ın konumuna uygun olarak mevcut tesislerinin gelişmesi durumu var. Ben bunu inşaat yapmak için söylemiyorum.Yani biz bu eksikleri olan tesiste olamayız! 30 yıl önce yapılmış yetersiz bir yerde kalmalı mıyız? Daha iyi bir tesis lazım.Cavanda hazırlık maçında Florya'daki saha yüzünden sakatlandı. Sinan Gümüş de bu yüzden sakatlandı. Mecidiyeköy'de ki arazimiz daha önce sahaydı öyle mi kalsaydı? Hayır biz de Avrupa kulüplerinin yaptığı gibi değerlendirmeliyiz. Bizim yapmamız gereken daha büyük spora endeksli ve başarıyı tetikleyecek bir alana geçmeliyiz. Bununla ilgili çalışıyoruz. Galatasaray kamuya malolmuş bir kulübüz bunun için arazi istiyoruz. Yakında bu konuda gelişmeler de olacak.

"PEKİ FLORYA SİZİN OLSA NE YAPARSINIZ?"

Bir konuda yanlış anlaşıldım Florya'yı taşıyamıyorsak ben yokum dedim. İzin vermezseniz başkanlıkta yokum anladılar. Ben Florya'yı taşıyacak daha iyi yer bulamazsam bunu yapmam demek istedim. Bunu düzelteyim yanlış anlama ortadan kalksın. Biz Florya'yı stada yakın daha iyi bir tesise taşıdık. Peki Florya sizin olsa ne yaparsınız? Buranın değerlendirilmesi gerekir. Biz de burayı değerlendirdik, çalışmalarımızı yaptık, ekspertiz kurumlarının araştırmalarıyla maximum seviyeye getirdik. Emlak Konut ile yaptığımız çalışmalar bu yöndedir. Biz de bir sürü insanlarla görüştük ve sonunda Emlak Konut uygun dedik. Her konuda şeffafız. Bu kararları alırkende bir kurum kurduk. Değerli tecrübeli kişilerden oluşan bir kurul. Bu 'proje kurulu' genel kurul için yaptığımız çalışmaları incelesin dedim. Görüşlerinizi anlatın herkes görsün bilsin dedim. Galatasaray'ın kasasına bu iki projeden orta vadede 500 milyon dolar para girmesi bekleniyor..