Avusturya'nın başkenti Viyana'ya dev Türk bayrağı damga vurdu. İstiklal Marşı ve Avusturya ulusal marşı ile başlayan 'Teröre Lanet, Demokrasiye Davet' mitinginde 30 metrelik Türk bayrağı açıldı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Avrupa ülkelerinin, terör örgütleri yerine Türkiye'ye destek vermeleri talebiyle "Teröre Lanet, Demokrasiye Davet" mitingi düzenlendi.

Avusturya'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Demokrasi Platformu tarafından başkent Viyana'daki Meclis binası önünde düzenlenen "Teröre Lanet, Demokrasiye Davet" mitingine, soğuk hava koşullarına rağmen çok sayıda vatandaş katıldı.

İstiklal Marşı ve Avusturya ulusal marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte, meydanda 30 metrelik dev Türk bayrağı açıldı.

Katılımcılar, "Teröre hayır", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Avrupa teröre destek verme", "PKK=DEAŞ=Terör, Avusturya'da PKK desteğine hayır", "Kalbimiz Türkiye ile" yazılı Türkçe ve Almanca dövizler eşliğinde slogan attı.

Türkçe ve Almanca okunan basın açıklamasında, Avrupa ülkelerine seslenilerek, teröre karşı Türkiye'ye destek çağrısı yapıldı. "Avrupa'ya barış ve kardeşliği getiren ve dünyaya örnek olan evrensel değerlerden uzaklaşıldığını görmek bizi üzüyor." ifadeleri kullanılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Avrupa Birliği'nden ve Avrupa ülkelerinden tek beklentimiz, demokrasinin, insan haklarının ve meşru yollarla seçilen yönetimlerin yanında yer almalarıdır. Bunun yolu da terör örgütlerine ve onları destekleyen herkese, her kuruluşa karşı ilkeli bir duruş sergilemekten geçiyor. Kendi oluşturduğu terör örgütü listesinde bulunan terör örgütlerine toleranslı davranan, yaptırım uygulamayan Avrupa Birliğinin, Avusturya Devletinin, kimseye söyleyecek sözü olamaz."