Erzurum'da İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, alınan bir istihbarat üzerine Erzurum'dan Ağrı'ya giden 06 KA 4425 plakalı otomobili durdurdu.

Araç içerisinde yapılan aramada metal tüp içerisinde konulmuş vaziyette, içeriği tam olarak belirlenemeyen ancak piyasa değeri oldukça yüksek "kırmızı cıva" olduğu tahmin edilen 5,3 gram şüpheli madde bulundu.

Ele geçirilen maddeyle ilgili araçta bulunan 3 kişi gözaltına alınırken, metal tüpe el konuldu.

Maddenin incelenmek üzere Türkiye Atom Enerjisi Kurumu yetkililerine teslim edileceği belirtildi.

KIRMIZI CİVA NEDİR

1993 senesinde Rusya’da isim sahibi gazetelerden Pravda gazetesinde bu konu ile ilgili ilk gerçek haber yapılmış ve haberde kırmızı civanın Rusya’dan yurt dışına kaçırıldığı yönünde iddialar yer almıştır. 1994 yılında ise, Ural Dağlarında çıkarılan bu maddeden yüzlerce milyon dolar değerinde, yasal olmayan yollarla terörist faaliyetlerde kullanılması amacı ile Avrupa’ya kaçırıldığı iddiaları baş göstermiştir. Bu iddialara Amerikan medyası olan Rus ITAR TASS haber ajansını kaynak göstererek ortaya atılmıştır.

Bunların yanı sıra kırmızı civanın ne olduğu ile ilgili ortaya atılan söylemlerden bir tanesi de bu maddenin insanı gençleştirdiği yönündedir. Bilinen tek gerçek varsa o da kırmızı renkteki civanın binlerce yıldır dünya üzerinde yanar dağlardaki lavlardan ya da başka doğal yollar ile var olduğudur.