Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından Haberiyakala'nın derledikleri;

"Filistin'de yarım asırdır süren işgalin davacısı ve takipçisi olarak buraya geldiniz. Bu toplantı yalnızca Filistin davası için değil tüm bölge için kritik öneme sahiptir. Sizler gayretlerinizle Filistin sorununu gündeme taşıdınız. Kudüs'ün yalnız olmadığını dost düşman herkese ilan ettiniz."

"Kudüs, Daru's Selam'dır. Kudüs, tüm insanlığın aynasıdır. Miraç hadisesiyle Müslümanların da arş-ı alaya açılan kapıdısır. Temsil ettiğiniz milletlerin vicdanının sesi olarak İstanbul'dasınız. Kudüs'ün yalnız olmadığını, dost düşman herkese ilan ettiniz. Platformun daha da güçleneceğine inanıyorum"

"Filistinli çocukların, gençlerin, kadınların ve babaların hemen her gün yaşadıkları hayat bombalar altındadır. Bu adaletsizlik bütün dünynaın gözü önünde olmaktadır. Bir milyar 700 milyonluk islam alemini yaralayan tablo değişmeli. Filistin her gün kendini tekrar eden bir zulüm ve baskı altındadır"

"Orta Doğu'nun kalbindeki bu yara tedavi eidlmeden bölgenin huzura kavuşması düşünelemez. Bizim beklentimiz bırakın Filistinlilere kendi toprakların iade edilmezi için gerekli adımların atılmasıdır."

"Kudüs'te 3 dinin kutsal mekanları var. Ama Mescid-i Aksa'nın, Kubbetü's Sahra'nın yer aldığı Harem-i Şerif sadece Müslümanlara ait. İla nihaye öyle kalacak. Bu kapsamda, son dönemde yapılan ezan tartışmalarını son derece tehlikeli buluyorum."

"Ben Birleşmiş Milletlerden adalet felan beklemiyorum. Onlardan adalet felan çıkmaz. Bunu böyle bilmiş olun"

DEVAM EDİYOR...