Burka ve peçeli çarşaf giyen kişilerin hükümet binaları, toplu taşıma araçları, okul ve hastanelerde giyilmesini yasaklayan yasa tasarısının uygulamaya geçmeden önce meclisin üst kanadı Senato’da da kabul edilmesi gerekiyor. Yasa tasarısının Senato tarafından onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Hollanda’da hükümetin tahminlerine göre sadece yaklaşık 100 kadın burka veya peçeli çarşaf giyiyor. Ülkede burka yasağı daha önce 2012 yılında da Bakanlar Kurulunda kabul edilmiş, ancak dönemin koalisyon hükümeti dağıldığı için meclis gündemine gelmemişti.

Söz konusu tasarının yasalaşması halinde yasağa uymayanlar 400 euroya kadar para cezasına çarptırılabilecek.

DİĞER ÜLKELERDEKİ DURUM

Almanya’da burka ve peçeli çarşafla ilgili genel bir yasak yok, ancak bazı kısıtlamalar bulunuyor. Hessen eyaletinde 2011 yılında sadece kamu hizmetlerini kapsayan bir yasak çıkarılmıştı.

Fransa’da Nisan 2011’de kamuya açık yerlerde burka ve peçeli çarşafı yasaklayan ilk Avrupa ülkesi oldu. AİHM 2014 yılında, Fransa’daki burka yasağının İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olmadığı yönünde karar vermişti.

BULGARİSTAN

Bulgaristan Meclisi, geçen eylülde ulusal güvenlik ve terör saldırısı tehdidi nedeniyle ibadet yerleri, iş yerleri ve spor merkezleri haricindeki umuma açık yerlerde yüzü örten kıyafetler giyilmesini yasaklamıştı. Söz konusu yasağa uymayanlar hakkında 750 euroya kadar para cezası öngörülüyor.

BELÇİKA

Belçika’da 2011’den bu yana yüzünü kimliği tanınmayacak şekilde örtmek yasak. Yasağa uymayanlar para cezası veya istisnai durumlarda hapis cezasına çarptırılabiliyor. Anayasa Mahkemesikonuyla ilgili iki kadının yaptığı itiraz başvurusunu reddetmişti.

İSVİÇRE

İsviçre’nin tatil bölgesi Ticinio Kantonu’nda geçen temmuzdan bu yana burka yasağı yürürlükte. Eylül 2016’da milliyetçi-muhafazakar parti SVP’nin burkanın yasaklanması için verdiği yasa tasarısı önerisi, meclisin alt kanadı Ulusal Konsey’de kabul edildi. Ancak 26 kantonun temsil edildiği meclisin diğer kanadının tasarıyı kabul etmesi beklenmiyor.