Rebiülevvel ayı ne zaman başlıyor? Hangi dualar okunur, nasıl ibadet edilir? Mevlid Kandili ne zaman? Müslüman alemi için önemli olan Rebiülevvel Ayı’na girmemize çok az bir zaman kaldı. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in bu ay içerisinde doğduğu bilinmektedir. Bu sebeple Rebiülevvel Ayı İslam aleminde önemli bir aydır. Rebiülevvel ayı ne zaman başlıyor? Hangi dualar okunur, nasıl ibadet edilir?

Rebiülevvel, Hicri Takvim'de yılın üçüncü ayına verilen addır. ‘Rebi’ kelimesi Arapçada ‘bahar’ anlamına gelmektedir. Rebiülevvel ayının sözlük anlamı ‘evvelki bahar’dır.

Rebiülevvel ayı Müslüman alemi için önemli bir aydır. Hazreti Muhammed (S.A.V)’in doğumu Rebiülevvel ayı içinde gerçekleşmiştir. Rebiülevvel Ayı Hicri Takvim'de yılın 3. ayı olarak kabul edilmiştir. Miladi Takvim'e göre ise Rebiülevvel ayı 1 Aralık 2016 Perşembe günü başlayacak. Rebiülevvel Ayı'nın 11. günü olarak bilinen Mevlid Kandili ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl 11 Aralık Pazar gecesine denk gelecek.

REBİÜLEVVEL AYINDA HANGİ DUALAR OKUNUR?

En’am suresi akşam ile yatsı arası 12. gece dahil, Rebiülevvelin birinci gecesinden itibaren okunur. Rebiülevvel ayının 18. gecesine kadar da okunabilir. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rebiülevvel

ayının ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır.

Rebiülevvel Ayı'nın ilk gecesinde iki rekat namaz sünnettir. İlk rekâtında fatihadan sonra Kul ya Eyyühel kâfiruni ikinci rekatında da ihlas sureleri okunmak suretiyle namaz eda edilir.

Rebiülevvel Ayı'nın 12. gecesi ise İki rekat namaz kılınır. İlk rekâtında Fatiha'dan sonra " Ve liküllin deracatin mimma amilü vema Rabbüke bi gafilin amma yağmelun" ikinci rekatında da "Vağbud Rabbeke hatta ye'tiyekel yakin." ayeti kerimeleri okunmalıdır. Namaz selâm ile ikmal edildikten sonra, iki defa daha tekrar secde edilir. Ve her secde de yedişer defa (Subhane Rabbilyel alâ) denilir. Secde bittikten sonra, seccadede oturulken 7 defa "Subbuhun Kuddusun Rabbüna Ve rabbül Melâiketü Verruh" okunur.

REBİÜLEVVEL AYINDA GERÇEKLEŞEN HADİSELER

Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed, 12 Rebiülevvel 571 yılında doğmuştur.

Hicret, 12 Rebiülevvel 622'de sona ermiştir.

Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed, 12 Rebiülevvel 632'de hayata gözlerini yummuştur.