Vergi borcu yapılandırması için verilen son tarih bugün (30 Kasım) saat 21:00 olarak belirlenmişti. Vatandaşların yapılandırmaya gösterdiği yoğun ilgi üzerine sistemler çöktü ve son saat 23:59 olarak belirlendi.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun süreci kapsamında, borcunu taksitlendirenler için ilk taksit, borcunu peşin ödeyecekler için ise son ödeme günü olan bugün... Ancak böylesine kritik bir günde Gelir İdaresi Başkanlığı Başkanlığı'na ait İnternet Vergi Dairesi'ne ulaşılamıyor. İnternet vergi dairesine ulaşamayanlar, bankalara koşarken bankalardan da sistem arızası cevabını alıyor.

Sosyal medyada tepki yağıyor

Bankalardan ve internetten ödemesini yapamayan vatandaşların yapılandırma taksidini ödeyebileceği tek yer olan vergi dairelerinde ise aşırı yoğunluk yaşıyor. Dairelerden numara alan vatandaşlar önlerinde binlerce kişini sırada olduğunu görünce, tepkilerini sosyal medyada paylaştı.

Borcunu ödeyemeyen vatandaşlar sürenin uzatılmasını talep etti.

Gelir İdaresi Başkanlığı, oluşacak sıkışıklığın önüne geçmek için 21.00'a kadar çalışacağını açıkladığı vergi dairelerinin çalışma süresini saat 23.59'a kadar uzattı.