Konsey'in açıkladığı sayı, hem süren mevcut soruşturmalarla ilgili bilgilere hem de yeni kurulan bir telefon yardım hattından elde edilen verilere dayanıyor. Bu telefon hattına ilk haftada 860 ihbarın geldiği belirtildi.

İngiltere Ulusal Polis Şefleri Konseyi, polis şeflerini aynı çatı altında bir araya getirmek ve emniyet birimleri arasında koordinasyon sağlamak amacıyla 2015 yılında kuruldu.

manset_fatih-terimden-kan-donduran-cinsel-istismar-itirafi_y61yQC5j3q33Tqx

15 EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ SORUŞTURMA YÜRÜTÜYOR

Telefon hattının devreye girmesinin ardından ilk üç gün içerisinde, Konsey, yaklaşık 60 ihbarı incelenmek üzere ilgili birimlere iletti.

Açıklamada, bu sayının Jimmy Savile skandalının ilk üç gününde incelenmek üzere iletilen vakaların yaklaşık üç katı olduğu belirtildi.

İngiltere Futbol Federasyonu ile birlikte bazı futbol kulüpleri iddialarla ilgili kendi bünyelerinde soruşturma açtıklarını açıkladı.

Şu ana kadar 15 emniyet müdürlüğü, futbolda geçmişe dönük cinsel taciz iddiaları hakkında soruşturma yürüttüğünü açıkladı. Bunlar arasında Londra, Manchester ve İskoçya emniyeti de bulunuyor.

Soruşturmada şu ana kadar kat edilen mesafeyle ilgili bilgi veren Konseyin Çocuk Koruma Birimi Şefi Simon Bailey, açıklanan sayının "bildirime dayandığını" ve daha fazla bilgi elde etmek için incelemelerin sürdüğünü söyledi.