Başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliği teklifi konusunda merakla beklenen buluşma dün gerçekleşti. Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. İki lider, AK Parti ve MHP heyetlerinin üzerinde çalıştığı anayasa değişiklik teklifine son noktayı koydu.

İki lider, bir buçuk saat süren görüşmenin ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Anayasada sınırlı bir değişiklik yapılması konusunun bir süredir memleketin gündeminde olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, “Bu konuda, MHP ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar, müzakereler belirli bir olgunluğa erişmiştir ve son gözden geçirilmeler de yapılacak ve önümüzdeki hafta AK Parti olarak anayasa değişiklik teklifimizi TBMM'ye sunmuş olacağız” dedi.

SONRASI MECLİS İRADESİ

“Tabii, ondan sonraki iş Meclisimizin iradesidir” diyen Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Meclis'te 330'u aşan bir kabulle geçmesi gerekiyor ki, ondan sonra referandum süreci başlasın. Referandum süreci de milletin vereceği karardır. Ülkemiz, milletimiz için inşallah hayırlı bir karar olacaktır diye düşünüyoruz. Biz, niyet hayr, akıbet hayr anlayışıyla hareket ettik. Ülkenin gündeminin artık sistem tartışmasıyla zaman kaybetmesini istemiyoruz.”

ANAYASA İLE UYUMLU HALE GETİRİLDİ

Yapılmak istenen değişikliğin belli olduğunu vurgulayan Yıldırım, “2007 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin çıkmaza girmesiyle beraber cumhurbaşkanının halk tarafından doğrudan seçilmesi Anayasa'ya girmiş ve ondan sonraki seçimlerde de sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye'nin halk tarafından doğrudan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Bu mevcut durumun, mevcut anayasayla bir ölçüde uyumlu hale gelmesi, icra ve yasamanın yetkilerinin sınırlarını çok daha net şekilde belirlenmesi, parlamentonun güçlenmesi, icranın da istikrarı ve güveni sağlayacak şekilde tesisi için bu şekilde bir değişiklik elbette ki, geleceğimiz için siyasi istikrar için çok yerinde bir karar olacak. Milletimize inşallah hayırlı uğurlu olur” diye konuştu.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanı'nın eğer seçilirse partisiyle ilişiğinin devam edeceğini söyleyen Yıldırım, “Yapılan en önemli değişiklik budur.

Mevcut Anayasa'da, 'partisiyle ilişiği kesiliyor' hükmü var. Onun yerine, 'partisiyle ilişiği devam edecek.' Hepsi bu. Yeni getirilecek değişiklikle, cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği devam edecek” dedi. TBMM'ye sunulacak teklifin, MHP'nin de üzerinde mutabık kaldığı veya müzakerede uzlaşılan metin olacağını kaydeden Yıldırım, “Dolayısıyla Meclis görüşmelerinde buna göre de işlem görecek” diye konuştu.

İMZAYA AÇILDI

Başbakan Yıldırım ve Bahçeli'nin düzenlediği toplantının ardından Anayasa değişikliği teklifi, AK Parti grubunda imzaya açıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ilk imzayı atan isim oldu.

NİSAN BAŞI REFERANDUM

Başbakan Yıldırım ile Bahçeli'nin görüşmesinde, maddelerde herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Cumhurbaşkanı'nın partisiyle bağlantısının kesilmemesi benimsenen değişiklikte, parti genel başkanı olup olmayacağına dair bir ifadeye ise yer verilmediği, bu konunun partilere bırakılmasının kararlaştırıldığı öğrenildi. Yine Anayasa'da cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin bazı kelime değişikliklerinin tek bir geçici madde ile yapılacağı öğrenildi. Teklif Meclis'e AK Parti'nin 316 milletvekillinin imzasıyla sunulacak.Liderlerin uzlaşmasının ardından gözler TBMM'de yaşanacak sürece çevrildi. Buna göre, iki partinin hukukçularının teknik düzenlemelerini yapmalarının ardından önümüzdeki Perşembe ya da Cuma günü üzerinde anlaşılan metin Meclis'e sunulacak. Metnin komisyondaki çalışmalarının, bütçe üzerindeki görüşmeler devam ederken başlayabileceği belirtiliyor. Aralık ayı sonuna kadar komisyon çalışmalarının tamamlanması öngörülüyor. Ocak ayında da TBMM Genel Kurul'daki görüşmelere geçilecek. Referandum tarihi olarak ise Mart sonu, Nisan başına işaret ediliyor.

ARTIK SÖZ MECLİS'İN

Türkiye'nin önemli konularından birini oluşturan Anayasa değişikliği üzerinde, Başbakan Yıldırım ile zaman zaman bir araya gelerek konunun olgunlaşması noktasında çaba sarf ettiklerini belirten Bahçeli, “Görüşmemizde son değerlendirmeler ışığında olumlu geçmiştir. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde TBMM'ye bir metin sunulmuş olacak. Meclis'e sunulmuş olan metnin, artık Meclis'in değerlendirmesi ışığında sonuçlandığı takdirde, memleketimiz için hayırlı sonuçlar vereceği inancındayım” ifadelerini kullandı.

ERKEN SEÇİM YOK

Erken seçimin söz konusu olmadığını söyleyen Yıldırım, “Yakın bir zamanda seçim yaptık. Vatandaş artık işine gücüne bakacak. Sürekli seçimle vatandaşın ne vaktini ne parasını israf etmememiz lazım. Ülkemizin daha fazla kalkınmaya, daha fazla büyümeye ve milli sorunumuz haline gelen FETÖ bölücü terör örgütüyle daha kararlı içeride, dışarıda mücadele etmek gibi bir işi de vardır. Bunu da gözden uzak tutmamamız lazım” dedi.

AMAÇ GÜÇLÜ SİYASİ İRADE VE İSTİKRARDIR

Seçim Kanunu'nun, Anayasa'da bir yeri olmadığına da dikkati çeken Yıldırım, “Bütün detaylar açıklandığı zaman ne var ne yok vatandaşlarımız bunu bilecekler. Biz demokratik düzenin unsurlarıyız, siyasi partilerimiz gizli saklı bir şey olmaz. Her şey milletin gözü önünde, aleni şekilde olmaktadır. O bakımdan yapılacak değişikliklerin asıl amacı ülkede istikrarın, güçlü siyasi iradenin devamı, parlamento ve yürütme ilişkilerinde söz konusu olabilecek pürüzlerin, anlaşmazlıkların ortadan kaldırılmasıdır” diye konuştu. Referandum takvimine ilişkin de açıklamalarda bulunan Yıldırım, “Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra yasa çok açık. 60 gün içerisinde referandum öngörülüyor. Dolayısıyla Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra Meclis kabulünden sonra tabiatıyla 60 günlük süre ilave edebilirsiniz. Bütün her şey yolunda giderse, yaz başında referamdum” dedi.

ŞEKİL VE YAZIMDA SON RÖTUŞ

Şekil, usul, yazım konusunda bazı konuların gözden geçirilme ihtiyacı olduğunu da kaydeden Yıldırım, “Bu bizim ortak anlayışımız. O bakımdan bu bir iki gün içerisinde de arkadaşlarımız bunları sayın Genel başkanın bizim bakışı açımızı dikkate alarak tamamlamış olacaklar” dedi.

Kaynak: Yeni Şafak