Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu PYD/YPG'ye yıllardır silah, cephane ve eğitim desteği veren ABD, 'sahadaki müttefiki' olarak gördüğü örgüte desteğini bir adım ileri taşıdı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), büyük bölümünü Suriye PKK'sının oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG), 'PKK ile ilişkimiz yok' iddiasını Twitter hesabından paylaşarak PYD'ye destek verdi. Açıklamanın üstüne de “SDG, PKK ile herhangi bir bağının veya ilişkisinin olmadığını onaylıyor” ifadelerine yer veren Amerikan ordusu, bu sefer açıkça PYD'nin sözcülüğüne soyundu. Skandal tavra ve küstah CENTCOM paylaşımına cevap, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.

resized_d1e63-eadb1aa9ypg

*Suriye'de üniformalarına terör örgütü PYD/ YPG'nin armasını takan ABD askerleri büyük tepkiye neden olmuştu.

CENTCOM AKLINI MI YİTİRDİ

ABD'nin PKK/PYD'yi perdelemek için kılıf olarak sahaya sürdüğü SDG'nin 'terör örgütüyle bir ilişkisi olmadığı' yönünde CENTCOM iddiasına tepki gösteren Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu bir şaka mı yoksa CENTCOM aklını mı yitirdi, buna kimsenin inanacağını düşünüyor musunuz? ABD terörist grubu meşrulaştırma çabasına son vermeli” dedi. Ankara'nın aksi yöndeki uyarılarına rağmen terör örgütünü 'legalleştirme' adımlarından vazgeçmeyen Obama yönetimi, Suriye'deki ateşkes sürecinde ve Astana'da kurulacak çözüm masasında PKK/PYD'nin de bulunması gerektiği mesajı vermişti.

resized_d1878-ae691763xssss

KORİDOR PROJESİ ÇÖPE

Obama yönetiminin Suriye'de 12 Ekim 2015'ten buyana kullanıma soktuğu SDG, tepeden tırnağa PKK'lı teröristlerden müteşekkil durumda. Pentagon, kendine bağlı birkaç küçük grubu da PKK/PYD'nin etrafında biraraya getirerek terör örgütüne 'SDG' kılıfıyla olumlu imaj verme çabasına girişti. ABD, SDG'nin ilan edilmesinden sonra PKK'ya yardımlarını hızla artırdı. Obama yönetimi, askeri yardımlarını PKK'ya değil SDG'ye yaptıklarını öne sürerek, Türkiye'nin tepkilerini önlemeye çalıştı. Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca hakimiyet kuşağı oluşturmak isteyen örgüt, ABD'nin kesintisiz ve yoğun hava desteğiyle Fırat'ın batısına yöneldi ve Münbiç'i de ele geçirdi. Örgütün (ve ABD'nin) temel amacı Suriye kuzeyinde Kobani ile sözde Afrin kantonunu birleştirip Türkiye'nin güneyinde bir terör hattı oluşturmak ve Türkiye'nin Ortadoğu halklarıyla bağlantısını kesmek. 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı bu planı büyük ölçüde boşa çıkardı. Stratejik ilçe Bab'ın tamamen ele geçirilmesiyle birlikte terör koridoru projesi de bütünüyle çöpe gidecek.

resized_8834b-8997594axxx

* ABD ordusunun aklamaya çalıştığı SDG, PKK'nın Suriye'deki militan ve yönetici tabanına dayanıyor.

* SDG içindeki Arap savaşçı sayısı oldukça az düzeyde.

* PKK, SDG'nin yönetimine tümüyle hakim.

* PKK'nın tüm ideolojik propagandaları SDG içinde yürütülüyor.

* SDG'nin hakim olduğu iddia edilen bölgede PKK unsurları kimlik dağıtıyor.

Kaynak: Yenişafak