Türkiye düşmanı Alman Der Spiegel dergisi adeta TSK'yı terör örgütü DEAŞ ile mücadele etmekle suçlarken, Türkiye'nin de El Bab'ı tahrip ettiğini yazdı. Kirli yazılarının arasında iftiralara da yer veren Der Spiegel dergisi, 400 sivilin öldüğü yönünde makale ele aldı.

Dünyaca ünlü bir derginin uluslararası hiçbir kurum tarafından doğrulanmayan bu iddiaya sadece 'aktivistlere' dayandırarak yer vermesi dikkat çekti.

TÜRKİYE'Yİ DEAŞ'LA MÜCADELE ETMEMEKLE SUÇLADILAR

Uzun bir süre Türkiye'yi 'DEAŞ'a karşı mücadele etmemekle' suçlayan Batı'nın şimdi de Fırat Kalkanı gibi DEAŞ'a en ağır darbenin vurulduğu operasyonu itibarsızlaştırmaya çalışması 'Türkiye düşmanlığının' hangi seviyeye geldiğini de göstermiş oldu.

TSK'NIN SİVİL HASSASİYETİ

TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, 24 Ağustos'ta başlayan Fırat Kalkanı Harekatında Halep'in doğusundaki Bab ilçesindeki operasyona devam ediyor.

Aralık ayı ortasında başlayan Bab operasyonunda TSK ve ÖSO'nun karşılaştığı en büyük zorluk, terör örgütü DEAŞ'ın sivilleri canlı kalkan olarak kullanması.

Savaştan önce resmi verilere göre 64 bin nüfusu olan Bab'da halen onbinlerce kişi yaşıyor.

Örgüt, karargahlarını sivil nüfusun yoğun olduğu mahalle içlerine kurmuş durumda.

TSK ve ÖSO ise DEAŞ hedeflerini vurmadan önce, bölgede sivil olup olmadığı istihbaratını yapıyor.

Bölgedeki TSK unsurlarından alınan bilgiye göre, DEAŞ ilçe merkezinde bir caminin altını ve bir sahra hastanesini karargah olarak kullanıyor. Ancak teröristlerin buralardaki varlığı izlenmesine karşın herhangi bir şekilde saldırı düzenlenmedi.

DOĞRUDAN NÜFUZ YERİNE ZAYIFLATARAK ELE GEÇİRME

TSK ve ÖSO, ilçe merkezine hızla girmek yerine, teröristlerin direnişini kırmak için Bab'ın çevresini kuşatma yolunu seçti.

Harekatta, teröristlerin çevreyle ikmal yollarını keserek dirençlerini kırma stratejisi izleniyor. Böylece, DEAŞ'la merkezde olabiliğince az çatışmaya girilerek sivillerin zarar görmesinin önlenmesi hedefleniyor.

yZ9w4_1487248919_703