Adana Emniyeti, 24 Kasım'da Valilik binasına düzenlenen bombalı saldırının ardından ele geçirdiği ikinci araçtaki parmak izlerini dikkatle incelemesi sayesinde, örgütün Akdeniz bölge yapılanmasını çökertti. Parmak izlerinden örgütün “Akdeniz açılım sorumlusu" Eyüp Çelik'e ulaşan polis, yaptığı operasyonla 80 teröristi gözaltına aldı. Gözaltına alınan Eyüp Çelik, örgütün mart ayında gerçekleştirmeyi planladığı saldırıları itiraf ederek, kullanılacak silah, bomba ve mühimmatların yerini polise söyledi. Terör örgütü'nün eylemlerde kullanılmak üzere amonyum nitrattan 20 kat daha etkili olan 2 kamyon dolusu potasyum klorat alarak değişik şehirlerde sakladığı da tespit edildi.

resized_31316-224ba3efadana1

*Eyüp Çelik

EMNİYET MÜDÜRÜ OSMAN AK YÖNETTİ

Örgütün Akdeniz yapılanmasını çökerten çalışmayı bizzat İl Emniyet Müdürü Osman Ak yönetti. Operasyon sonucu örgütün Antalya-Mardin hattında oluşturduğu özel birim de deşifre edildi. Gözaltına alınan Eyüp Çelik, Adana Emniyeti Terörle Mücadele Şubesinin uzman polislerince 1 ay boyunca sorgulandı. Çelik, ifadesinde örgütün mart ayında Akdeniz bölgesinde gerçekleştirmeyi planladığı eylemleri itiraf etti. Yapılan çalışmalarda örgütün sansasyonel eylemlerde kullanmak üzere gizlediği 7 Kalaşnikof, 35 el bombası, makineli tabanca ve 10 kilogram potasyum klorat ele geçirildi. Çok sayıda teröristin adını ve adresini itiraf eden terörist, örgütün eylemlerde kullanmak üzere Antalya, Adana ve Mardin'de gizlediği bomba silah ve mühimmatların yerlerini de söyledi. Belirlenen yerlere baskın düzenleyen ekipleri 80 teröristi gözaltına aldı.

ÖRGÜTÜN KRİTİK İSİMLERİNDEN BİRİSİ

Valiliğe düzenlenen saldırıyla aynı gün, ikinci bir bombalı aracı takibe alan polis, aracı kullanan ve ikinci bir bombalı eylem yapmayı planlayan terörist Mahsum Aktaş'ı etkisiz hale getirmişti. Patlatılmadan etkisiz hale getirilen bomba düzeneği üzerinde yapılan parmak izi incelemesi sonucu, Adana ve çevre illerde bir çok adrese operasyon düzenlenmişti. Evlerden birinde gözaltına alınan Eyüp Çelik'in örgütün Akdeniz açılım sorumlusu olduğu, bölgedeki eylemleri planlayarak, bomba, silah, mühimmat ve canlı bomba olacak militanları temin ettiği ortaya çıktı.

TERÖRİST ARACI PATLATIRKEN KAMERAYA YAKALANDI

Valilik saldırısını gerçekleştiren biri kadın 2 teröristi kaçtıkları belirlenen kırsalda aramaya devam ediyor. Kadın teröristin bomba yüklü aracı Valilik otoparkına bıraktıktan sonra taksiye bindiği ve Valilik etrafında bir tur attıktan sonra elindeki kumanda ile bombayı patlattığı taksideki güvenlik kamerası görüntüleri ile belirlendi. Adana Emniyeti olay ile ilgili ikametlerinde bulunamayan 30 şüpheliyi de ayrıca arıyor.

Kaynak: Yenişafak