Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

Malta'nın AB dönem başkanlığı içerisinde AB-Türkiye ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve güncellenmesine karar verilen Gümrük Birliği anlaşmasının çalışmalarına başlanmasını ümit ediyoruz. Sayın Başbakanın gereken desteği vereceğinden eminiz.15 Temmuz'da Türkiye'ye ve Türk hükümetine destek vermelerini takdirle karşılıyoruz.

MÜLTECİ SORUNUNU DEĞERLENDİRDİK

Sayın Başbakan ile mülteci sorununu ve Suriye'de barışın tesis edilmesi siyasi çözümün bulunması konularını ele aldık. Bu konuda müşterek olarak neler yapabileceğimizi etraflıca değerlendirdik.

ÇOK DAHA YAKIN ÇALIŞACAĞIZ

Malta geleneksel denizci bir ülke. Dünyanın 3. büyük gemi sicili bakımında ülkesidir. Dolayısıyla denizcilik alanındaki işbirliğimizi ileri taşıma imkanı gördük ve teyit ettik. Ayrıca yabancı dil eğitimi konusunda Malta ile çok daha yakın çalışma imkanı olacağını düşünüyoruz. Bu konuları etraflıca değerlendirdik.

SORU-CEVAP

VİZELERİN KALDIRILMASI

Muscat: Vizelerin kaldırılması konusunda burada top tamamen AB komisyonunda. 1 Mart'tan itibaren komisyonun yeni bir raporu olacak. Durum kısa süre öncesine kadar, darbe girişimi öncesine kadar çok iyiydi. Bir darbe girişime uğrayan bir hükümet var, terör olayları var, geride kalan 7 madde var bu maddeler hayati maddeler. Dolayısıyla karışık bir durumla karşı karşıyayız.

KIBRIS MÜZAKERELERİ

Başbakan Yıldırım: İki taraf arasında görüşmeler devam ediyor. Geçen gün Anastasiadis biraz sinirlenerek görüşmeleri terk ettiği duyuldu. Ancak daha sonra sigara içmeye çıktım açıklamasında bulundu. Kıbrıs'ta bugün daha zor olanı başarmakla karşı karşıyayız. Çözüm konusunda Türk tarafı her zaman bir adım önde. Çözümün mutlaka sağlanması lazım. Çözümsüzlüğün bedelini KKTC ödüyor. Burada çözüm her iki tarafın adil yönetişim hakkını beraberinde getirmektir. Bu konuda AB'ye düşen görevler var. 4 özgürlük dediğimiz hususların AB tarafından teminat alınması gerekiyor.