Üç aylar ne zaman başlıyor? Üç aylar ne zaman 2017? Regaib kandili ne zaman? Müslüman Alemi için büyük önem taşıyan üç ayların ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Bu yıl da mübarek üç aylarda ibadetlerini yapmak isteyen müslümanlar, üç aylar ne zaman başlıyor sorusunun cevabını arıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, 2017 yılı için Dini Günler Listesi yayınlandı. Üç aylar ne zaman başlıyor? Üç aylar ne zaman 2017? Regaib kandili ne zaman?

Müslüman alemi için çok değerli olan üç ayların ne zaman başlayacağı merak konusu. Recep ayı ile başlayıp, Şaban ayı ile süren ve Ramazan Ayı ile sona eren üç aylara artık az bir zaman kaldı. Her sene hicri ve miladi takvim farkından farklı günlere denk gelen Üç Aylar, bu sene 29 Mart Çarşamba günü başlıyor.

REGAİB KANDİLİ NE ZAMAN?

Üç Aylar 29 Mart Çarşamba günü başlıyor. Regaib Kandili ise bu yıl 30 Mart Perşembe akşamını Cuma’ya bağlayan gece idrak edilecek. Regaip Kandili, dua kapısının açık olduğuna inanılan kandillerden biridir. Bu günlerde ibadetlerimizi arttırırız.

MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?

Hz. Muhammed'in (sav) Allah katına yükseldiği mükemmel gündür. Hicri takvime göre Recep ayının 27.gecesine denk gelmektedir.

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN?

Berat gecesi Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecedir. Günahların Allah tarafından affedilmesi açısından değerli bir kandildir.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kuran'ı Kerim bu gecede indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesi ramazan ayının son on gecesinde ve tekli gecelerdedir.

Hz. Peygamberimiz, mübarek üç aylar için, “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümetimin ayıdır” (Buhârî) buyurmuşlardır. Ramazan ayı haricinde en fazla Recep ve Şâban aylarında oruç tutmuşlardır. Recep ayı geldiğinde de, “Allah’ım, bize Recep ve Şaban’ı mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” (Keşfu’l Hafa) diye dua etmiştir. Üç aylarda Regaip kandili, Berat kandili, Miraç kandili ve Kadir geceleri bulunmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, 2017 yılı için Dini Günler Listesi yayınlandı.

ÜÇ AYLAR TAKVİMİ

17190804_919715444832014_8362125128412473304_n_1