Hızır günü olarak da anılan Hıdrellez günü ya da Hıdırellez günü ne demek? Hıdrellez nedir? Hıdrellez ne zaman? Hıdrellez'de ne yapılır? Hıdırellez gecesi ve sabahı neler yapılması gerekir? Nevruz nedir?

HIDRELLEZ NEDİR?

Hıdırellez, Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlardandır. Dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas'ın yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilen Hıdrellez günü inananlarca kutlanır.

HIDRELLEZ NE ZAMAN?

Hıdırellez ne zaman sorusu akıllarda sık sık belirsizlik oluşturmaktadır. Hıdrellez günü, miladi takvimine göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim göre 23 Nisan olarak bilinir. 6 Mayıs'tan başlayıp 4 Kasım'a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım'dan 5 Mayıs'a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir. Türkiye'de Hıdrellez Bayramı 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece kutlanır.

hidrellez-ahirkapi-senlikleri-ne-zaman-neredejpg

HZ HIZIR'IN ÖZELLİKLERİ:

  • Zor durumda olanların imdadına yetişir.
  • Uğradığı yerlere bolluk bereket getirir.
  • Dertlilere derman vermekte aracı olur.
  • Uğur ve kısmet sembolüdür.
  • Şansların açılmasında yardım eder.

HIDRELLEZDE NE YAPILIR?

Hıdırellez gecesi Hızır’ın uğradığına inanılan yerlerde dokunduğu şeylere, bereket vereceği düşüncesi ile çeşitli şeyler yapılır. Örneğin; yiyecek kaplarının, ambarların, para keselerinin ağzı açık bırakılır. Gerçekleşmesi dilenilen şeyler bir kağıda yazılıp gül ağacına asılır. 6 mayıs akşam ezan vakti gül dallarına para asılır. Evdeki kişi sayısı kadar toprağa nohut veya fasülye ekilir ve gelebilecek kötülüklerin bunlara gelmesi dilenir. Hıdırellez günü sabah erken kalkıp genç kızlar için hazırlanan sandıklar açılır ki içerine bereket dolsun. Hıdırellez günü hiç bir yeşillik dalından koparılmaz.

NEVRUZ NEDİR? NEVRUZ BAYRAMI NE ZAMAN KUTLANIR?

Kelimenin aslı eski Farsça dilinden gelmektedir ve yeni gün/günışığı anlamına gelmektedir. Nevruz, baharın ilk günü olarak kabul edilir. Birçok kültür tarafından kutlanan geleneksel bir bayramdır.

Nevruz, baharın ilk günü olarak kabul edilen ve birçok kültür tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanan geleneksel bir bayramdır. Nevruz günü kuzey yarım kürede bahar ekinoksunun oluştuğu gündür ve Güneş, ekvatora dik açı ile gelir.

Nevruz Bayramı, medeniyetler arasında farklı zaman dilimlerinde kutlanır. Bazı topluluklar bu bayramı 21 Mart'ta kutlarken, Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlamasını temsilen 22 Mart veya 23 Mart'ta kutlanmaktadır. Astrolojik olarak ise Nevruz günü olan 21 Mart, burçlar çizelgesinde ilk sırada yer alan Koç burcunun başlangıç günüdür.