Irak'ın ABD işgaline uğramasının 14. yılına girildi. 21 Mart 2003 gecesi, ABD savaş uçakları ve füzeleri Bağdat'ı bomba yağmuruna tutmuştu.

CNN International, saldırı gecesini saniye saniye görüntülemişti. İşgal sırasında Bağdat, halkın temel ihtiyaçları için kullandığı altyapı sistemini tamamen ortada kaldıran yoğun bombardımana maruz kalmıştı. Şehrin kültürel ve ekonomik altyapısı işgal döneminde ağır şekilde yağmalanmıştı.

ABD'nin eski Başkanı George W. Bush, 14 yıl önce Irak'ı işgale karar verdiğinde, savaşın maliyetini "50-60 milyar dolar", işgal planını ise "çabuk, kolay ve masrafsız" sözleriyle nitelemişti. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. 14 yıl sonra gelinen tabloya bakıldığında, Bush'un "masrafsız" savaşının tahmin edilen bedeli 3 trilyon dolara yaklaşmıştı.

8 BİNE YAKIN KAYIP VERDİLER

ABD yönetiminin verilerine göre, işgalde 5 bine yakın Amerikan askeri hayatını kaybetti. Sözleşmeli çalışanlardan da en az 3 bin 400 kayıp olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla, ABD'nin toplam kaybı aslında 8 bine yaklaşıyor. Yaralı sayısı ise kayıtlara yaklaşık 32 bin olarak geçti.

ORTADOĞU'NUN EN KARMAŞIK ÜLKESİ HALİNE GELDİ

"Çabuk" olacağı öngörülen işgal ise yıllarca devam etti. Bush'un "kolay" dediği işgalle Irak'ta benzeri görülmemiş boyutlarda bir mezhep çatışması başladı. Yüzbinlerce Iraklı mezhep kavgasında hayatını kaybetti. İşgal yönetimi ülkeyi yeniden yapılandırırken kuzeydeki Kürt gruplar ile merkezi yönetim arasında derin görüş ayrılıkları etnik gerilimi artırdı. Irak, Amerikan işgalinin ardından Ortadoğu'da en karmaşık sorunlara sahip ülkelerden biri haline geldi.