Geçtiğimiz hafta yapılan 'ABD, Kuzey Kore çevresine askeri filo gönderdi' haberlerinin yalan olduğu ortaya çıkmıştı. Haberin gerçekçiliğini yitirmesinin ardından tam tansiyon düştü derken bu kez de Rusya'nın Kuzey Kore yarım adasına askeri birlik gönderdiği iddia edildi.

Rusya lideri Vladimir Putin'in Kuzey Kore sınırına çok sayıda asker gönderdi. Bölgeden gelen ilk fotoğraflar, Vladivostok'tan kalkan üç trenin binlerce asker ve tankı bölgeye taşıdığını gösteriyor.

Kuzey Kore'nin batı komşusu ve müttefiki Çin de, tırmanan kriz sırasında sınıra 150 bin asker yığdı. İngiliz basını, 'Kuzey Kore karantinada' başlığını attı.

wq

Güney Kore'de deprem

ABD'nin uçak gemisi blöfü, Güney Kore'de depreme yol açtı. 9 Mayıs'ta seçime gidecek ülkede cumhurbaşkanı adaylarından Hong Joon-pyo, Amerikan Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte ABD Başkanı Donald Trump'ı yerden yere vurdu. Hong, "Eğer bu bir yalansa, Güney Kore bundan sonra Trump ne söylerse söylesin güvenmeyecek" dedi.

Güney Kore gazeteleri ise, "Carl Vinson yalanı" manşetleriyle okuyucularının karşısına çıktı. Rus ve Çin liderlerinin duruma gevrek gevrek güldüğünü belirten medya, Trump'ın hamlesini Kuzey Kore'nin sahte füze denemelerine benzetti. Gazeteler, Washington'ın yeni stratejisinin blöfler üzerine kurulu olup olmadığını sorguluyor.

ff

Kuzey Kore'den ilk tepki

Olaya Kuzey Kore'den de ilk tepki geldi. ABD'ye ateş püsküren Pyongyang resmi medyası, Washington'dan sonraki planlarına Kuzey Kore'yi karıştırmamasını istedi ve muazzam önleyici saldırıyı hatırlattı.