HABERİYAKALA

Kemal Kılıçdaroğlu, FETÖ'nün Deniz Baykal'a düzenlediği kaset kumpasının ardından CHP Genel Başkanlığı'na oturmuştu. Ancak oturduğu koltukta girdiği bütün seçimleri kaybetmiş CHP'nin kemik oy kitlesini de kaybetmişti. Bütün başarısızlıklara rağmen koltukta oturan Kılıçdaroğlu için yolun sonunun göründüğü konuşuluyor.

1_7

Siyaset kulislerinde anlatılanlara göre, hakkında birçok iddia bulunan Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderlikten olması durumunda alternatif ismin de konuşulduğu öğrenildi. Adalet Yürüyüşü sonrasında yada yürüyüş bitmeden Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başkanlık koltuğunu yen isme bırakabileceği öne sürüldü.

Kılıçdaroğlu'nun alternatifi olarak ise en uygun isim CHP Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Engin Altay. Kılıçdaroğlu'nun yokluğunda bütün yetkiyi elinde bulunduran Engin Altay, son dönemde sol medyası tarafından da ön plana çıkarılıyor.

2_3

CHP ARTIK BURALARDA OLACAK

Altay, en son bir gazeteye verdiği röportajda da CHP'deki değişimlerin ipucunu verdi. Başkanı Kılıçdaroğlu liderliğinde başlayan Adalet Yürüyüşü’ne eşzamanlı olarak İstanbul Maçka Parkı’nda gerçekleştirilen Adalet Nöbeti’nin ilk gününden beri içinde olan Altay, bu eylemin CHP için bir ilk olmakla birlikte, CHP’de yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu söyledi.

Altay, "Evet, göreceksiniz. Elbette parlamentoyu boşaltacak halimiz yok, orası her şeye rağmen bir mercidir. En azından, son olarak zeytin arazileri meselesinde olduğu gibi kimi kanunlarda, oradaki refleksimiz kamuoyu oluşmasına yol açıyor. Bakın, sokak demokrasidir. Sokak, mahalle, köy; CHP artık buralarda olacak. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ama somut olarak ne yapacağımızı elbette stratejik planlamalarla belirliyoruz" dedi.

3_1

ENGİN ALTAY KİMDİR?

15 Aralık 1963 yılında Sinop ili Erfelek ilçesinde doğdu. Anne adı Nazile, baba adı Kazım. İlk ve orta öğrenimini Erfelek ilçesinde tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Denizli Eğitim Yüksek Okulunu bitirdi. Sivas ve Sinop illerinde öğretmenlik ve eğitim yöneticiliği yaptı. Erfelek ilçesinde Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 22,23 ve 24. Dönem Sinop, 25. dönem İstanbul milletvekili seçildi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliklerinde bulundu. 22. Dönemde Türkiye-Moğolistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu başkanlığını yürüttü. 2004 – 2008 yıllarında CHP MYK Üyeliği, 2010-2012 yıllarında CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Cumhuriyet Halk Partisi 18. Olağanüstü Kurultayında Kurultay başkanlığı yaptı. Halen TBMM CHP Grup Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. Orta düzeyde İngilizce bilmekte. Bir çocuk babası.