ANTALYA’DA TATİL YAPILACAK YERLER. ANTALYA’DA DENİZE GİRİLECEK YERLER. ANTALYA'NIN EN İYİ PLAJLARI

Haziran ayının da sonlarına geldiğimiz günlerde tatilciler için Antalya’nın tatillik beldelerini sizler için inceleyeceğiz. Antalya’da tatil yapılacak yerler. Antalya’da denize girilecek yerler. Antalya'nın en iyi plajları.

‘Tatil’ herkes için farklıdır. Kimi için sadece eğlenmek kimileri için ise deniz kum güneş üçlemesidir. Neyse ki Antalya tatilcilere her zaman her iki seçeneği de sunabilmiştir.

1- ADRASAN

adrasan

Eşsiz kumsalı ile bilinen ve yabancı turistlerin gözdesi Adrasan, bu yaz da Antalya’ya gidenlerin listesinde başı çekecektir. Antalya’nın en güzel tatil yerlerinden biri olan Adrasan, güne kuş sesleriyle başlamak için kaçınılmaz bir yer.

Adrasan’ın mavi sularında su altı görüş mesafesi 30 metreye kadar ulaşmaktadır. Adrasan’da gezmek isteyenler için ise Çavuşköyü ve yeşil ormanlık alanları göze çarpmakta.

Sakin ve huzurlu bir ortamı olan Adrasan’ın Çavuşköyü’nde yöresel tatlara ve evinize dönerken alabileceğiniz hediyelik eşyalara da rastlayacaksınız.

2- ALANYA

alanya

Alanya’nın plajları, Antalya’nın diğer tatil beldelerine göre bir iki adım geride kalmış ancak bu doğa harikası yerin başka özellikleri mevcut. Örneğin ilk olarak Sapadere Kanyonu ve şelalesi. Yeşilliğin içinde gezeceğiniz kanyonda daha sonradan dağa tırmanan bir patika yol göreceksiniz. Hemen hemen 1 KM yürüdükten sonra ulaşacağınız şelalede yüzmek ise biraz yürek ister. Suyun soğukluğuna giden tatilcilerin çocuğu 10 saniyeden fazla dayanamaz ve sadece fotoğraf çektirmekle yetinir.

Hazır soğuk su demişken Dim Çayları’na girmeden olmaz. 4 yada 5 tane peşi sıra gelen tesislerin hangisine girerseniz girin ‘winter is com” diyebilirsiniz.

Tatilde gezmekten ve yeni yerler keşfetmekten keyif alanların yeridir Alanya. İşte Alanya’da gezebileceğiniz sadece birkaç yer;

Atatürk’ün Evi, Kleopatra Plajı, Alanya Kalesi, Kızıl Kule, Dim Mağarası, Damlataş Mağarası, Alanya Arkeoloji Müzesi, Water Planet Aqua Park, Alara Kalesi, Sedra Castle kesinlikle gidilmesi gereken BAŞLICA yerlerdir.

3- OLYMPOS

olympos

Bir yerlerden oksijen mi geliyor? Evet geldik, Olympos… Yeryüzüne çıkan doğalgazın oksijenle buluştuğu ve yandığı Yanartaş’ın eşsiz gösterisi bizleri bekliyor.

Antalya’nın en güzel tatil yerlerinden birisi olarak bilinen Olympos için Üniversiteler kamp organizasyonları yapıyor. Çünkü burası gençlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden birisi. Tertemiz yeşillik ve deniz için Olympos.

Gençler demişken, eğlence mekanlarını da unutmamak gerekir. Hem doğası hem de gece hayatıyla özellikle genç tatilcilerin dikkatini çeken bir yerdir Olympos. Ayrıca buranın sahillerinde Caretta Carettaların yumurta bıraktığı sahiller de mevcuttur.

4- SİDE

side

Side de Antalya’nın güzel plajlarına sahip bir yerdir ancak ünü buradan gelmiyor. Neredeyse turizm için özel yapılmış bir kent gibidir Side. Antik kalıntıları bünyesinde barındıran bu tarihi yer, aynı zamanda çok sayıda lüks otellere de sahiptir.

Özelikle Apollon Tapınağı ile bilinen Side, bu tapınaktan gün batımında muhteşem manzaralar sunmakta. Antalya’ya tatil için gitmiş bir gezginseniz bu durağa kesinlikle uğramalısınız.

5- KEKOVA

kekova

Dalgıçlar burada mı? Akdeniz’in en büyük adası Kekova dalış sevelerin gözbebeğidir. Her geçen gün ilginin arttığı Kekova’ya Kaş ve çevresinden kalkan teknelerle gidilmekte.

Kekova’da konaklama işlemi için Üçağız Köyü’nün otelleri ve pansiyonları bulunmaktadır.

Antalya'nın her yerinde olduğu gibi Kekova’da da doğa – deniz güzelliği ile batık kentleri gezmek en büyük keyiflerden olacaktır.

6- FİNİKE

finike

Finike Antalya’nın diğer tatil yerlerine göre biraz geride. Uygun otelleri ve diğer konaklama imkanları ile yerli turistleri çekmeyi başarıyor. Türkiye’nin narenciye deposu olarak bilinen Fİnike, turizme yeni adapte olan sakin bir yer.

Tarih tutukları için paha biçilmez olan bir yer olan Finike’nin eski adı Likya’dır. Yamaç evleri, Tiyartor, Üç Nefli Bazilika, Heroon ve geniş Nekropol’deki anıtsal kaya mezarları ile dikkat çeken Finike, Antalya’nın ilerleyen dönemlerde gözdesi olacaktır.

7- KALKAN

kalkan

Antalya’nın nadir yerlerinden olan Kalkan, yerel özelliklerini korumayı başarmıştır. Eski Rum evleri ve küçük yat limanı göze çarpmakta.

Bazı tatilciler için özel bir cümle vardır, “Kafa dinlemeye gidiyorum” işte orası Kalkan. Son dönemde özellikle İngiliz turistlerin ilgisini çeken Kalkan, Patara Plajı, Saklıkent Kanyonu, Çata Adası ile de büyülemeye devam ediyor.

Kalkan, balık lokantaları, pansiyonları, ünlü yemek yerleri ve lüks otelleriyle sırtını dağlara yaslayan bir kent olmakta.

* * * *

Siz sormadan biz söyleyelim, Antalya'nın Belek, Kaş, Manavgat ve Kemer gibi ünlü yerlerinden bu yazı dizimizde söz etmedik. Sebebini sizler de iyi biliyorsunuz, muazzamlar; tam 5 tane *****!

HABERİ YAKALA / TATİL REHBERİ

ANTALYA’DA TATİL YAPILACAK YERLER. ANTALYA’DA DENİZE GİRİLECEK YERLER. ANTALYA'NIN EN İYİ PLAJLARI.