Yurt genelinde terör örgütlerine destek verenleri temizlemek için başlatılan operasyonda HDP'den birçok isim gözaltına alındı. Bazıları tutuklama kararı aldı kimileri ise serbest kaldı. CHP ise terör destek verdiği ispatlanan HDP vekillerinin tutuklu kalması ve hükümetin belediyelere yaptığı atamalardan rahatsız oldu.

Belediyeleri PKK'ya çalıştı

Terör örgütü PKK'ya lojistik destek sağlayan belediyeler hakkında yürütülen soruşturmalar kapsamında, görevlendirmeler yapıldı. Kayyum görevlendirmelerinden sonra, HDP'li belediyelerden örgüte uzun zamandır lojistik desteğin gittiği ortaya çıktı.

Terör destekçilerinin tutuklanması CHP'yi rahatsız etti

Kayyum atamalarıyla özlenen belediye hizmetine kavuşan vatandaşlar durumdan son derece memnun kalırken; CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu bir rapor hazırladı.

CHP'li vekil raporunda kayyum atamalarının yanlış bir adım olduğunu savundu.

Sezgin Tanrıkulu'nun raporu

Tanrıkulu'nun hazırladığı raporda, "Belediyelerin desteği ve kadınların kendi inisiyatifleriyle, kadın bakış açısıyla gerçekleştirdiği çalışmaların iptalinin veya engellenmesinin, çocuklar için geliştirilen projelerin iptalinin, belediye bünyesinde çalışan tiyatrocuların ihracının yerel yönetimle değil doğrudan siyasal bir hedefle ilgisi vardır. Bu siyasi hedefin adı da açıktır: Asimilasyon, inkâr ve imha!" ifadeleri yer aldı.