Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 'yeni devlet' tartışmalarıyla ilgili olarak Twitter'dan açıklamalarda bulundu. Bozdağ, "Türk milletinin binlerce yıldır devam eden kadim devlet geleninin sonuncusu ve Türk milletinin son devleti,Türkiye Devleti'dir" dedi.

Bozdağ'ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamaları şu şekilde;

1) Türk milletinin binlerce yıldır devam eden kadim devlet geleninin sonuncusu ve Türk milletinin son devleti,Türkiye Devleti'dir(Anaysa,m.1)

3) Türkiye Cumhuriyeti,...demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir (Anayasa,md.2).

4) Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir (Anayasa,md. 3).

5) Türkiye Devleti'nin bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır; millî marşı “İstiklal Marşı”dır; başkenti Ankara’dır.

6) Devletimizin adı, yönetim şekli, dili, bayrağı, başkenti ve milli marşı ile vatanımız bellidir, birdir/tektir.

2

8) Bunlar, sadece anayasa için değil aynı zamanda Hükümetimiz için de, değişmez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez temel esaslardır.

9)Bize düşen, bugün ve istikbalde aziz milletimizin ve büyük devletimizin daima güçlü olması ve daima güçlü kalması için çalışmaktır.

10) Bize düşen milletimizin/devletimizin huzur, güvenlik ve refahı için çalışmak,milletimizi ve devletimizi kıyamete dek korumak ve yaşatmaktır.

11) Bizim için enbüyük şeref, aziz milletimiz ve büyük devletimiz için durmaksızın çalışmak ve gerektiğinde tereddütsüz şehadete koşmaktır.

3

13) Aziz şehitlerimiz;milletimiz,bayrağımız,vatanımız,devletimiz,mukaddesatımız ve istiklalimizin manevi nöbetçileridir/muhafızlarıdır.

14) Seksen milyon vatan evladı da milletimiz,bayrağımız,vatanımız,devletimiz ve istiklalimiz için gerektiğinde şehit olmaya hazırdır.

15) Türkiye'nin daha iyi yönetilmesi ve halka daha iyi hizmet sunulması konusunda herkesin ve her partinin farklı görüşleri olabilir.

16) AK Parti'nin ve hükümetimizin görüşlerini oluşturanlar ve açıklayanlar, bellidir. Bunların dışındaki beyanlar; sadece beyan sahibini bağlar.

17) Hükümetimiz,Türk milletinin ve Türkiye Devletinin hükümetidir. Vazifemiz, Türk milletini/Türkiye Devletini her alanda daha güçlü kılmaktır.

4

19) Bir televizyon programında AK Parti MKYK'sının eski bir üyesinin beyanları, şahsını bağlar; Hükümetimizi ilzam etmez.

20) Rabbim bir daha bu aziz milleti,yeni bir devlet kurmak zorunda bırakmasın; milletimiz ve devletimiz kıyamete dek payidar olsun...Amin.

21) İnşallah Türk milleti ve onun kurduğu son devletimiz Türkiye Devleti,kıyamete kadar var,bir ve hür olarak payidar kalacaktır.

8) Bunlar, sadece anayasa için değil aynı zamanda Hükümetimiz için de, değişmez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez temel esaslardır.