Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. dönem kamu kesimi toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili, 2018 yılının ilk altı ayı için yüzde 3,5, ikinci altı ay için yüzde 3,5, 2019'un ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 5'lik teklif verdiklerini söyledi.

Sarıeroğlu bugünkü görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, ara teklif olarak bir önceki tekliflerini 2018 yılı ilk 6 ay için yüzde 3,5, ikinci 6 ay için yüzde 3,5, 2019 yılı ilk 6 ay için yüzde 3,5, ikinci 6 ay için yüzde 3,5 olarak revize ettiklerini hatırlattı. Sarıeroğlu, görüşmeler sonunda müzakereleri belirli bir noktaya getirdiklerini hatırlatarak, "Karşılıklı istişareler sonucunda son teklifimizi sunduk" dedi.

Sarıeroğlu, bugün saat 24:00'e kadar süreleri olduğunu, uzlaşı ile süreci tamamlamak istediklerini belirterek, görüşmelerin süreceğini ifade etti.

Görüşmelerin anlaşma ile sonuçlanmaması halinde süreç Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na taşınacak.

Memur-Sen yeni teklif sunacak

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yapılan teklif sonrası, "Bugün ifade edilen teklifi müzakere edilebilir bulduk, konfederasyonumuzla değerlendirerek ayrıca bir teklif sunacağız" açıklamasını yaptı. Yalçın, "Hükümet elimize kalemi veriyor ama içine mürekkebi koymuyor. Bu teklif kalkınmanın kapısını aralamıyor" değerlendirmesini yaptı.