Kuveyt lideri Şeyh Sabah El Ahmed El Sabah, ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmek üzere Beyaz Saray’a geldi.

Şeyh Sabah, Trump tarafından karşılandı. Trump, Kuveyt Emiri’ni Beyaz Saray’da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek iki ülkenin uzun soluklu ilişkiye sahip olduğunu belirtti. Trump, Şeyh Sabah ile Katar ve diğer Arap ülkeleriyle olan ilişkileri görüşeceklerini belirtti.

Şeyh Sabah ise, davetinden dolayı Trump’a teşekkürlerini ifade ederek, Kuveyt ve ABD ilişkilerinin doğası gereği iyi olduğunu dile getirdi. ABD’den büyük miktarda askeri teçhizat aldıklarını belirten Sabah, ABD ile ilişkilerinin son aylarda daha güçlü olduğunu ve bundan onur duyduğunu söyledi.

Katar krizinin konuşulduğu kritik toplantıda ABD Başkanı Trump, Katar krizinin çözülmesi için arabuluculuk rolü üstlenebileceğini söyledi.

KATARLI BAKAN'IN TELEFONU

Öte yandan Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye'nin ABD'li mevkidaşı James Mattis ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Katar Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Atiyye ile Mattis Körfez kriziyle ilgili son gelişmeleri, Katar-ABD askeri ilişkilerini ve terörle mücadele operasyonlarını ele aldı.