Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a dava açılmasına ilişkin "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik bir adım olarak değerlendiriyorum. Bu işlerin arkasından çok pis kokular geliyor" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Arakan'da yaşanan insani dramın son bulması için çok taraflı bir diplomasi yürütüyoruz. Bu konuyla ilgili olarak 20'yi aşkın liderle telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Sorunun tüm muhataplarıyla görüşüyor bir taraftan da insani yardımlarımızı ulaştırıyoruz. Bazı konularda netice almaya başladık. TİKA bin tonluk insani yardım malzemesinin dağıtımını gerçekleştirdi ikinci etapta 10 bin tonluk yardım planlıyoruz. Şu andaki çadır kampların yaşanır bir durumu yok. Eğer Bangladeş yönetimi bize bir bölgeyi tahsis edebilirse orada çadır kamplar için deneyimimizi oraya taşımak orada çadır kamplar kurmayı da planlıyoruz.

ALMANYA İLE GERGİNLİK

Bu açıklamalara yabancı değiliz maalesef 15 yıldır bizi hep bu tür açıklamalarla oyaladılar. Türkiye'deki referandum öncesinde Avrupa ülkelerinin takındığı tavır ortadaydı. Bakanlarımızın bir çoğuna kendi ülkerine giriş müsaadesi vermediler. Bu ülkemizdeki referandum sürecine orada yaşayan soydaşlarımızın demokratik haklarını o ülkede kullanma haklarıydı.Ama terör örgütlerinin önde gelenlerine Batı kendi ülkelerinde kampanya yapmalarına müsaade etti. Şu anda da kendi içlerinde birbirine girdiler yatıyorlar kalıyorlar AK Parti Türkiye Erdoğan bizimle ne işiniz var? Kendi içinizde seçim yapıyorsunuz nasıl yapacaksanız yapın, Erdoğan'a Türkiye'ye vurmak size oy mu kazandıracak? Yarın bir gün uluslarlarası toplantılarda ne olacak? Hollanda'nın başbakanı ile olduğu gibi mi olsun? O yüzüme bakamıyor benim, zaten yüzüne baktığım yok. Yarın Almanya ile de benzer şeyler olabilir.

"BAHÇELİ BAŞKAN YARDIMCISI OLACAK" İDDİASI

Bunların hepsi suyu bulandırmaktan başka bir işe yaramıyor. Bunlar doğmamış çocuğa don biçiyorlar. Herkes bir defa yerini, konumunu bilsin. Biz Türkiye'de siyaset yapıyoruz. Sayın Bahçeli ile şu süreçte partimiz gayet güzel bir diyalog içinde oldu ve bundan sonraki süreçte bu diyaloğun, dayanışmanın temenni ederim ki güçlenerek devamı Türkiye'nin geleceği bakımından çok çok önem arz etmektedir. Görüşmeler neticesinde her şey olabilir. Bunu kimsenin bir kenara atmasının hakkı yok.

VARLIK FONU BAŞKANI'NIN GÖREVDEN ALINMASI

Varlık Fonu'nda hedeflenen süreç olmadı bu olmayınca Sayın Başbakan da ben de bu gelişmeleri gördük böyle yürümeyeceğine karar verdik. Sayın Başbakan da bu konuda adımı attı. Hayırlı olsun diyeceğiz."