Kasırganın buradan ABD'nin Florida eyaletine doğru ilerlemesi bekleniyor. ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEDA), kasırganın vurduğu yerlerde yıkıcı olacağı uyarısında bulundu. Yaklaşık yarım milyon kişiden evlerini terk etmelerinin istendiği Florida'da, bazı bölgelerin günlerce elektriksiz kalabileceği belirtildi.

Karayipler'de geçtiği adalarda büyük yıkıma neden olan kasırgadan şu ana kadar 1 milyon 200 bin kişi etkilendi. Hayatını kaybedenlerin sayısı en az 26. Saatte 300 km hızla ilerleyen Irma'nın hızı ana karaya yaklaştıkça bir miktar azaldı ve saatte 270 km'ye geriledi. En tehlikeli seviye olan kategori 5 olarak sınıflandırılan kasırganın kategorisi de 4'e düşürüldü.

Ancak Amerikalı yetkililer kasırganın hâlâ aşırı derecede tehlikeli olduğunu uyarısında bulundu. Turks ve Caicos adalarını vurup geçen kasırga Dominik Cumhuriyeti ve Haiti'ye ciddi yağış bıraktıktan sonra Küba'nın kuzeyine ve Bahamaların merkezine ulaştı.

Reuters yaklaşık 50 bin turistin Küba'yı terk ettiğini, kuzey sahillerindeki otellerin bomboş olduğunu bildirdi.

Bahamaların da güneydoğu kısmında tahliye çalışmaları sürüyor.

DALGALARIN BOYU 11 METREYİ AŞTI

BBC Türkçe'nin haberine göre İngiltere toprağı olan Turks ve Caicos adalarının açıklarında, dalga boyları 11 metrenin üzerine çıktı. Hâlâ 2010'daki büyük depremin yaralarını sarmaya çalışan Haiti'de de Irma Kasırgası nedeniyle altyapı hasarları oluştu. Florida eyaletinin sahil bölgelerinde yaşayan yaklaşık 500.000 kişinin tahliye çalışmaları başladı. Kasırganın haftasonundan itibaren Florida'da etkisini göstermesi bekleniyor.