Almanya’da Federal Başsavcılık, 8’i Türk 10 kişiyi öldüren neo-Nazi terör örgütü NSU'nun üyelerinden Beate Zschaepe hakkında ömür boyu hapis cezası talep etti.

Alman Neo Nazi NSU grubu 2000 ila 2007 yılları arasında 8 Türk, bir Yunan ve bir Alman kadın polisin ölümünden sorumlu tutuluyor.

Uzun süre suskun kalan davanın baş zanlısı Beate Zschaepe 3 yılın ardından suskunluğunu geçtiğimiz yıl Eylül ayının sonunda bozmuştu.

MAHKEMEDE İLK KEZ KONUŞTU

Mahkemede ilk kez konuşan Zschaepe, 10 kişinin öldürülmesinden hayatta olmayan arkadaşları Uwe Böhnhardt ile Uwe Mundlos’u suçlamış, geçmişte Neonazilerin bazı düşüncelerini paylaştığını; ancak bunun artık söz konusu olmadığını iddia etmişti.

Zschaepe ifadesinde; "Bugün insanları geldikleri kökene ya da siyasi görüşlerine göre değil, hareketlerine göre değerlendiriyorum" demişti.

NSU’nun varlığı ve Türkleri hedef alan cinayetlerin arkasındaki yapı olduğu 4 Kasım 2011’de tesadüf sonucu ortaya çıkmış, iki örgüt üyesi 2011 yılında bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuştu.