ABD ve Asya-Pasifik'teki müttefiki Japonya ile Kuzey Kore arasında son dakika gelişmeleri ardı ardına yaşanıyor.

JAPONYA VE ABD’YE TEHDİT

Reuters'in aktardığı habere göre, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) alınan yaptırım kararını destekleyen ve nükleer testleri nedeniyle kendisine yönelik tehditlere cevap veren KDHC, Japonya'yı "batırmakla", ABD'yi ise "küle ve karanlığa çevirmekle" uyardı.

“ŞEYTANIN ALETİ”

Kore Asya-Pasifik Barış Komitesi tarafından yapılan açıklamada, BMGK'dan kopuş da talep edildi. BMGK, "şeytanın aleti" olarak nitelendirilerek, kurulun ABD'nin rüşvet vererek kendi yanına çektiği ülkelerden oluştuğu savunuldu. Japonya'yı da uyaran Komite, "4 adalı takımadalar Juche'nin nükleer bombalarıyla denizin dibini boylamalı. Japonya'nın artık bizim yakınımızda var olmasına ihtiyaç yok" dedi. Komite ABD hakkında da, "ABD anakarasını küle ve karanlığa dönüştürelim" ifadelerini kullandı.

ABD’NİN ADIMLARIYLA DANS EDİYORLAR

Komite ayrıca Japonya'yı, "ABD'nin adımlarıyla dans etmekle" de suçladı. Açıklamada, Japonya'nın Kore yarımadasına yönelik sömürgeci saldırganlığı da hatırlatıldı.

KUDUZ KÖPEKLER GİBİ DÖVÜLMELİ

Açıklamada "İğrenç yaptırım kararı nedeniyle ABD kuduz köpekler gibi dövülmeli" denilerek, "ABD anakarasını küle ve karanlığa çevirelim. Öfkemizi, şimdiye kadar hazırladığımız tüm misilleme araçlarıyla çıkaralım" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Güney Kore'den de ABD'nin 'hainleri ve köpekleri' olarak söz edildi.

JAPONYA’DAN İLK AÇIKLAMA

Japonya hükümet sözcüsü Yoşihide Suga ise Kuzey Kore'nin açıklamasını 'aşırı derecede provokatif ve korkunç' sözleriyle niteledi.

Sözcü "Bu, bölgedeki tansiyonu önemli ölçüde yükselten ve kesinlikle kabul edilemez bir şey" değerlendirmesini yaptı.