İki gün önce, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un cenazesine saldıran kişilerden Murat Alp'in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yla karakolda çekilen fotoğrafı ortaya çıkmıştı.

BAKAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA GECİKMEDİ

Süleyman Soylu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada fotoğrafın doğru olduğunu kabul etti. Soylu açıklamasında, olayla ilgili karakol çıkışında mahalle sakinlerinin kendisi ile fotoğraf çektirdiğini ifade etti.

"AŞAĞILIKSINIZ!" DİYE BAŞLADI

Açıklamanın devamında, fotoğraf çektirenlerden birinin de daha sonra gözaltına alındığını belirtti.

“Aşağılıksınız!” ifadesiyle başlayan açıklamada Soylu, “Yaklaşık 3.5 saat karakolda bulunmamızın ardından olayla ilgili yapılması gereken gözaltı talimatlarını verip karakoldan ayrıldık. Bu esnada orada bulunduğumuzu bilen mahalle eşrafı karakolda bizimle fotoğraf çektirmek istedi ve ayrılırken birçok kişiyle fotoğraf çektirdik. Önemli olan, hayatımızın her döneminde kimin bizimle fotoğraf çektirip çektirmeyeceği değil hukuk açısından bir suça karışıp karışmadığıdır. Talimatlarımız sonrası tahkikatın derinleştirilmesi sonucu 48 kişinin ifadesi alındı ve ifadesi alınan bu şahıs da savcının talimatıyla ertesi gün gözaltına alındı ve halen gözaltındadır. Mahalle eşrafının bizimle fotoğraf çekme talebi, talimatlarımız sonucu yapılan incelemede fotoğraf çekilenlerden birinin de gözaltına alınması, fitne gerçeğini değiştirmez. Tam tersine bu konudaki hassasiyetimizi ve olaya bakışımızı ortaya koyar. Biz bu konuda gereğini yapmışız ve yaparız” dedi.

Olayla ilgili gözaltına alınanlardan 19’u serbest bırakılırken 4 kişi ise halen gözaltında tutuluyor. 6 kişinin ise halen arandığı öğrenildi.

bakan_soylu_acIAklama