Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Birbirinden önemli değerlendirmelerde bulunan Erdoğan’ın en dikkat çekici açıklamaları ise eğitim sistemi yönelik olanlardı.

TEOG KALKIYOR MU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEOG sistemini eleştirerek 'Ben TEOG olayını istemiyorum. Bunu da artık yanlış buluyorum. Bunun artık kaldırılması lazım' diye konuştu. Bu açıklamanın ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığı’na çevrildi. Peki TEOG kalkacak mı? TEOG kalkarsa ne olur? TEOG ne zaman kaldırılacak?

TEOG KALKARSA NE OLUR?

TEOG kalkarsa ne olur? Sorusunun cevabını ise Erdoğan’ın söylediklerinde bulabiliriz. Erdoğan, ‘Biz TEOG'la mı geldik Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün. Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin. Buna göre TEOG sınavları kalktıktan sonra öğrenciler 6, 7 ve 8. Sınıflardaki ders notlarının başarı ortalamalarıyla liselere yerleştirilecek.

TEOG NE ZAMAN KALKACAK?

Milyonlarca öğrenci ve velinin aklındaki en önemli sorulardan biri de TEOG sınav sisteminin ne zaman kalkacağı. Bu sistemin kalkmasının 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde olamayacağı kesin. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışması neticesinde TEOG’un kalkması kararı alınması durumunda konu Bakanlar Kurulu’na gidecek ve oradan da Meclis’te oylanarak TEOG kaldırılacak.

TEOG NEDİR?

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi olarak adlandırılan kısa adı TEOG olan sistemde öğrenciler 6, 7 ve 8. sınıflarda 6 dersten 6 ayrı sınava girerek ve ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanına eklenerek yılsonu başarı puanlarının ortalaması ile liselere yerleştiriliyor.