Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teşkilat ve belediyelerde yaşanan değişim için "Eğer biz yapmazsak, sandıkta milletimiz yapar" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

-İlk yola çıktığımız günden bugüne kadar hangi kademede olursa olsun AK Parti'ye gönül vermiş tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Partimizin iktidara gelişinden bu yana Türkiye'nin kat ettiği mesafeyi Cumhuriyet tarihi ile mukayese ettiğimizde ortaya çıkan tablo partimizin karnesidir. Bizlerin de bu tabloyu hatırlaması ve hedeflerimizin çıtasını yükseltmemiz gerekiyor.

"KENDİ ARKADAŞLARIMIZ ARASINDA BİLE REFORMLARIN FARKINDA OLMAYANLAR VAR"

Kendi arkadaşalarımızın arasında bile bu refromların farkında olmayanlar var. Şahsım da dahil olmak üzere. Her fırsatta bu hatırlatmaları yapmayı sürdüreceğim. Milletimize her fırsatta bu hatırlatmaları ezberden ifade etmenizi istiyorum.

-Şehir Hastanelerimizin sayısı 2020 yılına kadar 21'i bulacak. Toplamda 30 şehir hastanesi milletimize hizmet edecek. Milletimiz yüksek hızlı trenle ilk kez bizim dönemimizde tanıştı. Hamdolsun birçok ilkler bizimle birlikte gelmiş bulunuyor.

SAVUNMA SANAYİNDE DIŞA BAĞIMLIĞI YÜZDE 35'E ÇEKTİK

Ülkemizin savunma sanayinde dışa bağımlılığı yüzde 80'den yüzde 35'e çektik. Bugün terörle mücadelede yakaladığımız başarıyı buna borçluyuz.

-Anamuhalefet de dahil olmak üzere silahlı insansız hava araçlarını konuşuyor. 'Piknik yapmaya gittiler' diyor. O dağlarda bunların inine dahi gireceğiz. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. İçeride ve dışarıda ülkemize kim tehdit oluşturuyorsa 'Hoşgeldin' demeyeceğiz. Yerinde bastıracağız. Bunun adımları attık, atıyoruz.

“YENİLENME İHTİYACI MİLLETİN TALEBİDİR”

Bir süredir teşkilatlarımızda yenilenme ihtiyacı olduğunu söylüyorum. Belediyelerde şimdiden benzer adımları atmanın hazırlığı içindeyiz. Bu milletimizin talebidir. Biz yapmazsak millet sandıkta cevabı verir. Millet bize en barizi 7 Haziran olmak üzere önemli mesajlar vermiştir. Milletle zıtlaşma, kavga olmaz. Belediye başkanlarımızın bir kısmının dinlendirilmesi veya başka görevlerde görevlendirilmesi icap ediyorsa bunu karşılıklı mutabakat içinde yapacağız. Buna kimsenin alınmaması gerekiyor.

KUZEY IRAK'TAKİ TARTIŞMALI BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU

İçeride ve dışarıda ülkemize kim tehdit oluşturuyorsa biz bunlara 'hoş geldin' demeyeceğiz. Tam aksine onlar hareketlendiği zaman biz onları yerinde bastırmasını inşallah başarabileceğiz. Bunu başardığımız anda zaten güçlü Türkiye oluruz. Şu anda bunun adımlarını attık, atıyoruz.

''ŞİMDİ ŞU DİLLENDİRİLMEYE BAŞLANDI; 'KÜÇÜK İSRAİL''

Şimdi şu dillendirilmeye başlandı; 'Küçük İsrail.' Sen neyi yapıyorsun neyi yapacaksın? Şimdi İsrail'den başka destek alamayan Kuzey Irak Yerel Yönetimi'nin akıbetini göreceğiz. Bunu sebep neden ilişkisi olarak görüyorum. Daha henüz netice ortada yok. Aslolan netice ne olacak? Buradan sen bir netice çıkarabilecek misin? Yapacağın tek iş var başladığın noktaya geri dönmektir.''