2019 seçimlerine hazırlanan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu son yaptırdığı ankette büyük hayal kırıklığı yaşadı.

Takvim yazarı Şebnem Bursalı, Kılıçdaroğlu'nun yaptırdığı son anketin sonuçlarını köşesinde paylaştı.

İşte o yazının ilgili kısmı:

BUGÜN SEÇİM OLSA...

Her ne kadar bir buçuk yıl olsa bile 3 seçim birden olacağını düşünürsek; seçim sath-ı maline girdik sayılır. Hem yerel hem genel hem de Cumhurbaşkanı seçimi olacak ama Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine de resmen geçileceği için 2019 yılında yapılacak seçimler çok ama çok önemli.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra; AK Parti yüzde 50.4 iken CHP yüzde 25.4, MHP yüzde 10.4 ve HDP yüzde 10.2 olarak belirtilmiş. Diğer olarak adlandırılan bölüm ise yüzde 3.2'de kalmış.

Bu sonuçtan da anlaşılacağı üzere yüzde 50+1 barajını AK Parti rahatlıkla geçerken, seçim barajı yüzde 10'da kalsa bile parlamentoya 4 parti giriyor.

ERDOĞAN İLK SIRADA

Siyasilerin beğeni düzeyi de sorulmuş. CHP Lideri Kılıçdaroğlu kendi yaptırdığı ankette, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarısı kadar beğenilmiş, işin kötüsü de liderler arasında beğenilen sonuncu lider olmuş. En çok hangi lideri beğeniyorsunuz sorusuna yüzde 52.4 oranında Erdoğan cevabı verilmiş. Yüzde 44.7 oranı Binali Yıldırım için, yüzde 29.2 Devlet Bahçeli, yüzde 25.8 de Kılıçdaroğlu'nu beğendiğini söylemiş ankete katılanlar.