2015 yılında paylaşılan bir elbise fotoğrafı günlerce gündemi meşgul etmişti. Nedeni ise elbisenin rengini ne olduğuydu.

Sosyal medyayı ikiye bölen ‘elbisenin rengi ne’ sorusuna bir kısım kişi beyaz ve altın rengi cevabını verirken bir kısım ise mavi ve siyah olarak yanıt vermişti.

bu elbise ne renk ile ilgili görsel sonucu

BU KEZ AYAKKABI HANGİ RENK?

Nicole Coulthard adındaki bir kadın, arkadaşının yeni ayakkabılarının bir resmini paylaştı ve insanlara hangi renk olduğunu sordu.

Coulthard, bu ayakkabının beyaz ve pembe olduğunu öne sürdü ve facebook kullanıcıları ikiye bölündü. Birçok kişi ise ayakkabıyı turkuaz-gri olarak gördüğünü paylaştı. Fotoğraf 1 günde 1000'den fazla yorum aldı.

aya

PEKİ NEDEN FARKLI GÖRÜYORUZ?

Amerika Randolph-Macon Üniversitesi'nde görev yapan Psikoloji bölümü başkan yardımcısı Prof. Cedar Riener de bu fikir ayrılığının retina kaynaklı olduğunu düşünmediğini belirtiyor ve ekliyor:

"Retinadaki bu çubuklar 3 ana renge kodlanmış durumda: kırmızı, mavi ve yeşil. Ve her birimiz renkleri farklı derecelerde algılayarak görüyoruz. Ancak bu farklar bir rengi başka görecek kadar büyük farklar değil. Renk körlüğü olarak adlandırılan yeşil-kırmızı rengi ayırt edememe durumu bile 5-1 derecelendirilirken diğer renklerde bu durum 2-1 şeklinde."

Cismin üzerine yansıyan ışığın da rengi farklı algılamaya yol açtığını belirten Riener, ışık yansımalarının da bu görüş ayrılığına sebep olabileceğinin altını çiziyor.

Rockefeller Üniversitesi'nden yapılan açıklama ise olaya başka bir açıdan yaklaşıyor. Gözlerimizi baktığımız bir renk veya desenden, bir diğerine çevirdiğimizde, ilk baktığımız renk ve desenin etkisinin yansıyabileceği yönünde. Buna görüşte 'astarlama' deniyor.