Şimdilerde tüm Türkiye’nin gündemine oturan Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi kapsamında vatandaşların yaş beklemeden emekli olabilmesi için son bir adım kaldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) onaylamasının ardından EYT kapsamında emekli olabilecek olan vatandaşlar için sorun yok, kapsamı kaçıran vatandaşların gözü erken emeklilik yöntemlerini merak ettirmeye başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) düzenlemeleri incelendiğinde ise bir kapsamın daha erken emekliliği sağladığı öğrenildi.

SGK kapsamında gerçekleştirilen erken emeklilik ya da kısmi emeklilik son zamanların en çok merak edilen konusu haline dönüştü. Özellikle de borçlanmayla dahi EYT kapsamına giremeyecek olan vatandaşların gündeminde olan bu düzenleme kapsamına girmeden erken emekli olmak isteyenlerin izlenmesi gereken yol SGK’nın düzenlemesinden çıktı.

10 SENELİK SİGORTA ERKEN EMEKLİLİĞE YETİYOR

10-yil-sigortaniz-varsa-eytye-ihtiyaciniz-olmadan-erken-emekli-olabilirsiniz (2)

Emekli maaşı hesaplamak isteyenler için SGK’dan ilaç gibi hamle geldi! Emekli maaşı hesaplamak isteyenler için SGK’dan ilaç gibi hamle geldi!

SSK, Bağ-kur veya Emekli Sandığı fak etmeksizin erken emeklilik kapsamında birtakım şartların sağlanması halinde vatandaşlara erken emeklilik hakkı tanıyan SGK, bu şartların başında 10 senelik sigortalı olmayı koymuş bulunuyor. Bu kapsamda yer alan bazı vatandaşlar, 10 yıllık sürenin sonunda emekli olabiliyor.

SGK tarafından aranan yaş şartı, prim gününü sağlamak ve sigortalılık gün sayısı bazı durumlarda SGK’nın esnetebildiği şartlar oluyor. Sigorta girişinin 2000 sonrası olması halinde de kullanılabilecek olan bu istisnai durum kapsamında borçlanmalar her zaman emekliliğin öne çekilmesinde en çok kullanılan yöntemken, yaştan da muaf olmak isteyen vatandaşların taşıması gereken şartlar çok daha farklı oluyor.

ERKEN EMEKLİLİĞİN BAŞKA BİR YOLU MALULLÜK OLUYOR

Yaşı beklemeden emekli olabilmek için SGK sadece ‘malullük’ durumunu kabul ediyor. Başka bir deyişle iş kazası ya da çeşitli hastalıklar nedeniyle engel oranı yüzde 60’ı bulan vatandaşlar erken emeklilik kapsamına giriyor. Bu kapsamda yer alan vatandaşların ise sağlaması gereken birtakım şartlar var.

Karaciğer, akciğer yetmezliği, kalp ve organ nakli durumlarında da yararlanılabilecek olan malulen emeklilik kapsamında yaş şartı aranmasa da birtakım başka şartlar bulunuyor. Bu kapsamdaki en temel şart ise bir sağlık kurulundan alınacak olan heyet raporu ve raporda ‘çalışamaz’ ibaresinin yer alması.