Senelerdir beklenen ve nihayet 2022 yılının temmuz ayında başlatılmış olan EYT düzenleme çalışmaları, Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe girmiş olan bir sigorta kanunu sebebi ile yaş şartına takılan ve emekli olmayan milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürdü. Yasanın içeriğinin ne olacağı, yine bir yaş şartını barındırıp barındırmayacağı gibi detaylar vatandaşlar tarafından merak edilirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aralık ayının son günlerde yapmış olduğu açıklamada yeni yasanın içeriği netleşmiş oldu.

EYT yasasının detaylarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından paylaşılmasının ardından yasanın ne zaman Meclis’e taşınacağı, EYT’lilerin ilk maaşlarını ne zaman alacağı gibi konu başlıkları merak edilmeye başlandı. Ocak ayının yarısı geride bırakılırken EYT’lilere ilişkin net bir açıklamanın yapılmamış olması vatandaşların tepkilerine sebep oldu. Konuya ilişkin tartışmalar devam ederken Bakan Nureddin Nebati ile Bakan Vedat Bilgin’den yeni açıklamalar geldi.

BAKANLARDAN EYT AÇIKLAMASI!

16-ocak-2023-eytde-son-durum-ne

EYT düzenleme çalışmalarının başında olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada yasa teklifinin ocak ayının sonu itibari ile Meclis’e taşınmasının planlandığını ifade etti. Yasanın kabulünün kabul edilmesi ile birlikte maaş hazırlıklarının başlayacağını ifade eden Bakan Bilgin, EYT’lilerin maaşlarına şubat veya mart aylarında kavuşacağını belirtti.

100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi! 100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi!

Bakan Bilgin’in ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den de EYT konusuna ilişkin bir açıklama geldi. Bakan Nebati, şu ifadeleri kullandı: “En düşük emekli maaşını 5 bin 500 TL’ye yükselttik. Yakın zaman içerisinde EYT ve sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin düzenlemeleri de tamamlayacağız. EYT’de ödemeler yakında başlayacak.”

EYT ŞARTLARI NELER, MAAŞ NE KADAR?

Sigorta girişi 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan, 5 bin prim gününü tamamlayan herkes yeni yasa ile birlikte emekli olabilecek. Kadınlardan 20 yıl, erkeklerden ise 20 yıl sigortalılık süresi şartını sağlamaları istenecek. Yasanın çıkması ile birlikte 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına kavuşacak.