EL NİNO ETKİSİNİ GÖSTERDİ

Hava sıcaklıklarında ani artışların beklendiği 2023 yılında ilk rekor Çin'den geldi. Çin'in başkentinde bugün itibariyle ölçülen hava sıcaklığı yılların kıramadığı rekoru tazelemeyi başardı. Şehrin güney kesimlerinde yer alan şehirde hava sıcaklığı göstergesi olarak kabul edilen Meteoroloji istasyonunda hava sıcaklığı 40 dereceyi aştı.

Ölçümlere göre gün içerisinde 40,7 dereceye kadar yükselen hava sıcaklığı ile günümüzde kadar bu şehirde kaydedilen en yüksek hava sıcaklığı olarak tarihe geçti. Rekor öncesinde günümüzde kadar ölçülen en yüksek sıcaklık 10 Haziran 1961 yılında 40,1 derece olarak ölçüldü.

Uzun zamandır uzmanlar tarafından yapılan El Nino uyarısı, Çin'de etkisini göstermeye başladı. Haziran ayından itibaren hava sıcaklığı en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla birlikte Pekin'deki hava sıcaklığı 2014 yılından itibaren ilk defa 40 derecenin üzerine çıktı.

HAVA SICAKLIĞI 42 DERECEYE YAKLAŞTI

Şehrin neredeyse 100 kilometre kuzeyinde yer alan Tanghıkou köyünde ise hava sıcaklığı 41,8 derece olarak ölçüldü. Oldukça yüksek olan bu sıcaklık ölçümü sonrasında Çin'in eyn sıcak noktası olarak ilan edildi. Yükselen sıcaklıklar ile birlikte Çin turuncu kodlu uyarısını paylaştı.

TURUNCU KODLU UYARI YAPILDI

Ejderha Kayığı Festivali kutlamasına denk gelen aşırı sıcaklar ise oldukça bunaltıcı. Çin'de yer alan 4 kademeli sıcaklık hava uyarı sistemine göre kırmızı alarmdan sonra uyarı sistemi olarak turuncu kodlu uyarıda bulundu.

Bir kentte ekmek fiyatı şaşırttı! Bir kentte ekmek fiyatı şaşırttı!

Diğer yandan aşırı sıcaklıklar Çin'in başkenti olan Pekin ve çevresinde oldukça etkili olduğu görülüyor. Başkentin 110 kilometre güneyinde yer alan liman şehri Tiencin'de ise hava sıcaklığı 41,2 derece olarak açıklandı.