Para piyasalarında, altın piyasasında ve ekonomik platformu etkileyen diğer alanlarda yaşanan olumsuz gelişmeler, sene boyunca ülke gündeminin oldukça yoğun olmasına sebebiyet verdi. Tüketicileri, çalışanları ve işverenleri yakından ilgilendiren önemli adımlar atılırken gelecek seneyi ilgilendiren konular hakkında da kapsamlı çalışmalar başlatıldı. Başlatılan çalışmaların başında ise EYT düzenlemeleri ve 2023 asgari ücret görüşmeleri yer aldı.

Bu sene giderek yükselen seviyelere sahip olan enflasyon oranı karşısında asgari ücrette iki kere iyileştirme yapmak durumunda kalan hükümet yetkilileri, asıl zam için ocak ayını işaret etmişti. Bu kapsamda yeni dönemin asgari ücretini belirlemek adına dün ilk görüşme düzenlenirken senelerdir beklenen EYT yasası için de son viraja girildi. 

Dün bakanlıkta düzenlenen asgari ücret belirleme toplantısına katılım sağlayan isimlerden birisi olan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol hem işverenleri hem de çalışanları yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. EYT mevzusuna da değinen Akkol, işverenler için müjdesini verdi. 

BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü

EYT’DE KIDEM TAZMİNATI GELİŞMESİ!

2-aralik-2022-eytde-son-durum-isveren-ile-bakanlik-el-sikisti-kidem-tazminatlari-icin-deste

Temmuz ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılmış olan EYT düzenleme çalışmalarında sona gelindi. Aralık ayı içerisinde Meclis’e sunulacağı bilinen yasa tasarısı halen tam olarak netlik kazanmamışken EYT yasasından yararlanarak emekli olacak olan özel sektör çalışanlarının işverene kıdem tazminatı açısından getireceği yük, son günlerin en çok konuşulan konu başlıklarından birisi oldu.

Dün katılmış olduğu toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, kıdem tazminatları için Kredi Garanti Fonu’ndan uygun kredi müjdesinin verildiğini ifade etti. 

YÜZDE 50’LİK ARTIŞA KARŞILAR MI?

Bir süredir işveren tarafının asgari ücrete yüzde 50 zam yapılmasına karşı olduğu iddiaları ortaya atılırken Akkol’dan bu konuya da bir yanıt geldi. Akkol, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Bizim o şekilde bir açıklamamız olmadı. Bizden duymadığınız hiçbir şeye itibar etmeyin.”