2021 yılının sonunda ani bir şekilde yükselerek aralık ayının ortası itibari ile rekor seviyelere ulaşan döviz kurları ile altın fiyatları, mevcut birikimlerini bir piyasada değerlendirmek ve kazancını katlamak isteyen tüketicilerin kafalarını karıştırdı. O dönem içerisinde piyasalarda gözlenen yukarı yönlü hareketler hali hazırda o piyasalara yatırım yapmış olan vatandaşların yüzlerini güldürürken yükselen enflasyon sebebi ile ekonomik açıdan sıkışan potansiyel yatırımcıları köşeye sıkıştırdı. 

2022 yılına girilmesi ile birlikte hem para piyasalarını hem de altın piyasasını hem de diğer emtia varlıklarını direkt olarak etkileyen birçok faktörün gelişmesi, dalgalı grafiklerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu durum yatırım aracı olarak görülen piyasalara karşı güvenin sarsılmasına sebep olurken Borsa İstanbul’a yapılan yatırımların yüzleri güldürmeye başladığı görüldü.

Sene sonuna doğru yaklaşılırken uzmanlardan yatırım araçlarına ilişkin yıl sonu değerlendirmesi gelirken BIST 100 endeksine göre yapılan hesaplar, herkesi şaşkına çevirdi. Uzmanlar, BIST 100 endeksini baz alarak değerlendirdikleri 2022 yılına ilişkin verileri paylaştı.

YÜZDE 190’LIK KAZANÇ!

2022-yilinda-yatirimcisinin-yuzunu-gulduren-arac-belli-oldu-yuzde-190-kazandirdi-2023de-de

Uzmanlardan gelen açıklamalara göre BIST 100 endeksinin sene başından bu yana mevcut yatırımcısına yaklaşık olarak yüzde 190 oranında getiri sağladığı öğrenildi. 5.382 puan ile rekor bir seviye olarak tarihe çıkan borsanın, dolar bazında bakıldığında ise yüzde 100’ün üzerinde bir getiri sağladığı bilgisi kaydedildi. 

2021 yılını 139 puan ile kapatan dolar bazlı BIST 100 endeksi, sene içerisinde 130 dolara kadar geriledi. Dip seviyeye ulaşmasının ardından ivme yakalayarak bir anda 288 puana kadar çıkan endeks böylelikle Nisan 2018 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış oldu. 

Sene başından bu yana borsada yaşanan gelişmelere bakıldığında yüzde 540 ile ulaştırma sektörünün en çok kazandıran sektör olduğu bilgisi verildi. Yüzde 380’lik getiri ile elektrik sektörü ikinci, yüzde 260’lık getiri ile madencilik sektörü ise üçüncü oldu. Bu sena sektörel bazda kaybettiren bir alanın olmadığı öğrenilirken en az getirinin yüzde 70 ile metal ana sanayi de olduğu bildirildi.

“YÜKSELİŞ DEVAM EDEBİLİR!”

Ayçiçek yağı fiyatları düşüyor! Kaçırmayın Ayçiçek yağı fiyatları düşüyor! Kaçırmayın

Borsa’ya ilişkin açıklamalarda bulunan Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, yüksek enflasyon ve getiri arayışının da etkisi ile birlikte borsada hikayelerin devam edebileceğini ve buna bağlı olarak yükselişin sürebileceğini belirtti.