Çalışanların yüksek enflasyon karşısında korunmaları amacı ile 2021 yılının verilerine bağlı olarak ocak ayında yüzde 50,5’lik rekor bir zam oranına imza atan hükümet yetkilileri, verdikleri bu tarihi zam kararı çalışanların ve ailelerinin yüzlerini güldürmüş ancak karar sonrası yükselmeye devam eden enflasyon sebebi ile zam oranı kısa süre içerisinde erimişti. Zam oranının erimesi sebebi ile büyük bir hayal kırıklığı yaşayan ve gündelik hayatın pahalılığı karşısında yeni desteklere ihtiyaç duyan vatandaşlara, bir de temmuz ayında yüzde 30’luk bir zam müjdesi verilmiş ancak o müjdenin de sevinci oldukça kısa sürmüştü. 

2022 yılında yaşanan asgari ücret gelişmeleri vatandaşları reel hayatta mutlu edemezken bir süredir 2023 Ocak ayı itibari ile yürürlüğe girecek olan yeni asgari ücrete ilişkin birtakım iddialar ortaya atıldı. DİSK’Ten 13 bin TL’lik rekor bir beklenti açıklaması gelirken TİSK’ten “makul artış” vurgusu gelmeye devam etti. Tüm iddiaların ve tartışmaların ışığında 1 Aralık tarihinde başlamış olan asgari ücret belirleme maratonu, komisyon üyelerinin 20 Aralık Salı günü bir araya gelmesi ile sonlandı. 

Salı günü düzenlenen son toplantının ardından kararın açıklanması beklenirken işçi ve işveren taraflarının uzlaşamadığı ve bu sebep ile de 2023 asgari ücret zammına ilişkin bir karara imza atılamadığı öğrenildi. Bu durum karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi ve dün akşam Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüştü. Görüşmenin ardından bugün saat 12:30 sıralarında kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni asgari ücreti duyurdu. 

ASGARİ ÜCRET ZAMMINI DUYURDU!

BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü

2023-asgari-ucret-kac-tl-oldu-yeni-asgari-ucretin-isverene-maliyeti-ne-kadar-asgari-ucrette

Bugün öğle saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merak ile beklenen asgari ücret zammını yüzde 54,7 olarak açıklayarak net asgari ücretin 8 bin 506 TL’ye yükseldiğini ifade etti. 

ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ NE KADAR?

Açıklanan asgari ücret zammı ile birlikte yapılan hesaplara göre asgari ücretin işverene maliyeti, 11 bin 750 TL oldu. İşverene verilecek olan asgari ücret desteği ise 250 TL olarak açıklandı.