Aralık 2021 tarihinden bu yana durmadan yükselmeye devam eden enflasyon, gündelik hayat koşullarının giderek ağırlaşmasına sebep oldu. Enflasyona ve diğer olumsuz ekonomik faktörlere bağlı olarak pahalılaşan hizmetler ve hizmet ürünleri, yeni dönem içerisinde maaşlara yapılan zam oranlarının da kısa süre içerisinde erimesine yol açtı.

Sene başından bu yana darda olan vatandaşları enflasyona karşı korumak amacı ile maaş iyileştirmeleri yapan ve çeşitli kategoriler altında destek kampanyaları düzenleyen kamu kurumları, son günlerde ocak ayı asgari ücret zammı konu başlığına bağlı olarak yakın takibe alındı. Artan enflasyona karşı yeni asgari ücret zammının hangi oranda yapılacağı merak konusu olurken hükümet yetkililerinden konuya ilişkin yeni açıklamalar geldi. 

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISINDAN KRİTİK AÇIKLAMA!

2023-asgari-ucret-zamminda-yeni-gelisme-cumhurbaskani-yardimcisi-acikladi-8-bin-tl-detayi-d (2)

Geçtiğimiz günlerde herkesin merak ile beklediği 2023 Ocak ayı asgari ücret zammına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılbaşı itibari ile ciddi adımların atılacağını ifade etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları çalışanları umutlandırırken bir açıklama da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan geldi. 

2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklif Sunumu’nda bir konuşma yapan Oktay, AK Parti iktidarı boyunca hiçbir çalışanın ve emeklinin enflasyona ezdirilmediğini, bundan sonra da ezdirilmeyeceğini belirtti. Asgari ücretin bu yıl içerisinde yüzde 94,6, memur maaşının yüzde 85,5 ve emekli maaşının yüzde 78,6 oranında kümülatif zam aldığına dikkat çeken Oktay, ocak ayı maaşlarının iyileştirileceğini dikkat çekti. 

YENİ ASGARİ ÜCRET HESAPLARI ORTAYA KONDU!

Hükümet yetkililerinden gelen olumlu asgari ücret zammı açıklamalarından sonra yeni asgari ücret zammı hesapları ortaya çıktı. Sabah Gazetesi’nde yayınlanmış olan bir habere göre şimdiye kadar açıklanmış olan enflasyon verileri ışığında emekliler için yüzde 7,05, memurlar için ise yüzde 8,05 oranında maaş zammı hesaplandığı öne sürüldü. 

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Merkez Bankası Ekim Ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre sene sonu enflasyon tahmini yüzde 67,78 olarak bildirildi. Bu veri ışığında hesaplanmış olan yeni asgari ücret, 8 bin 67 TL 44 kuruş olarak duyuruldu. Yetkililer ise konuya ilişkin resmi bir açıklamada bulunmadı.