Giderek yükselmeye devam eden enflasyon oranı, son olarak temmuz ayında duyurulan maaş zamlarının kısa süre içerisinde erimesine sebep oldu. Asgari ücret çalışanları için de tarihte ilk kez duyurulmuş olan yüzde 30’luk ara zam, ağırlaşan hayat şartları karşısında geçerliliğini yitirdi. Ay sonunu getirmekte güçlük çeken vatandaşlar, gözlerini yeni dönem maaşlarına çevirdi.

Sene başından bu yana hem vatandaşların ceplerini ferahlatacak çalışmalar yürüten hem de birçok farklı kategori altında düzenleme çalışmalar başlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, vatandaşlar tarafından yakından takip edilen kurumların başında geldi. Ocak ayı maaş zamları, gündemden düşmeyen EYT konusu ve sözleşmeli personel mevzusuna ilişkin gelişmeleri takip eden vatandaşlar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den yeni bir açıklama geldi. 

BÜTÇE TOPLANTILARI BAŞLADI!

2023-butce-toplantilari-basladi-bakan-bilgin-asgari-ucret-eyt-ve-sozlesmeli-personel-kadros

2022 yılının başından bu yana başta 3600 ek gösterge düzenleme çalışmaları olmak üzere vatandaşları yakından ilgilendiren birçok farklı kategori altında çalışmalar yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2023 yılına dair çalışmalara başladı. Bu kapsamda Mesleki Yeterlilik Kurumu ile bütçe görüşmelerine başlayan bakanlık, iyileştirme çalışmaları için süreci başlattı. 

BAKAN BİLGİN’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR GELDİ!

Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi! Altında yeni seviye, dolarda zirve tarihi İslam Memiş’ten geldi!

Mesleki Yeterlilik Kurumu ile bakanlık arasında başlatılmış olan 2023 yılı bütçe görüşmeleri kapsamında açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren EYT, asgari ücret ve sözleşmeli personel kadrosu konularına değindi. 

Sözleşmeli personellerin çalışma şartlarını değiştirmek adına bir başlattıkları çalışmayı tamamladıklarını ifade eden Bakan Bilgin, ayrıntıların bu ay içerisinde açıklanacağını bildirdi. Asgari ücret zammına ilişkin de konuşan Bakan Bilgin, şu ifadeleri kullandı: “Bütün emekçileri enflasyon artışı karşısında korumak adına sosyal devlet duyarlılığı ile işe başlıyoruz.”

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren EYT yasası için aralık ayına işaret eden Bakan Bilgin, ilk etapta yaklaşık olarak 1,5 milyon kişiye emeklilik hakkının verileceğini ancak yaş şartını sağlayan herkes için prim şartının kaldırılmayacağını bildirdi.