Türkiye İstatistik Kurumu’nun pazartesi günü yapmış olduğu eylül ayı enflasyon açıklamasından sonra gözler memur ve emekli maaşlarına yansıtılacak olan zam oranlarına çevrildi. 

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU ENFLASYON VERİLERİNİ AÇIKLADI!

Her ay olduğu gibi bu ayın başında da yapmış oldukları enflasyon hesabını açıklamak üzere toplanan Türkiye İstatistik Kurumu, 3 Ekim Pazartesi saat 10:00 itibari ile eylül ayı enflasyon verilerini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 3 Ekim 2022 tarihli yeni enflasyon açıklamasında aylık enflasyon yüzde 3,08 olarak duyuruldu. Kamu kurumu yıllık bazda enflasyonun yüzde 83,45 olarak hesaplandığını bildirdi. 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyon açıklamaları kıyaslandığında eylül ayı enflasyonunun bir önceki aya göre yüzde 3,08, 2021 yılının aralık ayına göre yüzde 52,40 ve 2021 yılının aynı ayına göre ise yüzde 83,45 olduğu bilgisi kaydedildi. 12 aylık ortalamalara bakıldığında ise enflasyonun yüzde 59,91 olarak hesaplandığı bildirildi. 

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN 3 AYLIK ENFLASYON VERİSİ TAMAMLANDI!

2023-memur-ve-emekli-maasi-zammi-netlesmeye-basladi-en-dusuk (2)

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yapmış olduğu eylül ayı enflasyon açıklamasından sonra gözler memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan ocak ayı zamlarına çevrildi. İki kategori altında hesaplanacak olan zam oranlarında birinci faktör olarak ele alınan enflasyon verisinin 3’ü, kamu kurumunun son açıklaması ile birlikte tamamlanmış oldu. 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun eylül ayı enflasyon oranını yüzde 3,08 olarak açıklamasının ardından ortaya çıkan hesaba göre temmuz zammından sonra ortaya çıkan 3 aylık enflasyonun toplamının yüzde 7,06 olduğu bilgisi kaydedildi. Memur ve emekli maaşlarına yansıtılacak olan zamlar için son 3 aylık enflasyon verisine daha ihtiyaç var. 

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor! O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor!

Temmuz ayında yapılan açıklamalara göre memur maaşlarına yüzde 41,69, emekli maaşlarına ise yüzde 42,35 oranında zam yansıtılmıştı. Şimdilik ortaya atılan iddialara göre yılın ikinci ayına ilişkin enflasyonun yüzde 15 bandında kalacağı tahmin ediliyor. Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda en düşük emekli maaşı 6 bin 78 TL’den 6 bin 990 TL’ye, en düşük memur maaşı ise 9 bin 15 TL’den 10 bin 470 TL’ye yükselmiş olacak.