Emekli ve memur maaşları, senenin iki 6 aylık periyotları için hesaplanan enflasyon verilerine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Her yıl temmuz ve ocak aylarında açıklanan 6 aylık enflasyona göre zamlanan emekli ve memur maaşları, son olarak Temmuz 2022 tarihinde zam aldı. Ocak ayı zammı için geri sayım devam ederken uzmanlardan yeni tahminler gelmeye başladı. 

Kasım ayı enflasyonunun açıklanması ile birlikte zam oranının hesaplanması için gereken 6 veriden 5’incisi tamamlanmış oldu. Açıklanan veriler üzerinden ocak ayı maaşlarını tahmin etmeye çalışan uzmanlar, 4 farklı senaryoyu ortaya koydu. 

SON 1 VERİ KALDI!

2023-memur-ve-emekli-maasi-zammina-iliskin-4-senaryo-en-az-yuzde-1713

Aralık ayının başında kasım ayına ilişkin yıllık ve aylık bazda hesaplanan enflasyon verilerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, ilgili açıklaması ile birlikte memur ve emekli maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkının 5’inci verisini tamamlamış oldu. Türkiye İstatistik Kurumu kasım ayı enflasyonunu yüzde 2,88, yıllık bazda hesaplanan enflasyonu ise yüzde 84,39 olarak açıkladı. 

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

Yılın ikinci 6 aylık enflasyonuna ilişkin 5’inci veriyi paylaşmış olan Türkiye İstatistik Kurumu, böylelikle maaş zamları için son 1 verinin kalmasını sağladı. Gözler ocak ayı zamlarına çevrilirken uzmanlardan da olası zamlara ilişkin yeni tahminler geldi. 

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ZAMMINA İLİŞKİN 4 FARKLI HESAP!

Daha önce revize etmiş olduğu sene sonu enflasyon tahminini yüzde 65,2 olarak açıklayan Merkez Bankası, ocak ayı maaş zamlarına ilişkin yeni hesapların yapılmasını sağladı. Ek olarak aralık ayında gerçekleşebilecek olan yüzde 5’lik, yüzde 7’lik ve yüzde 10’luk enflasyon artışlarına ilişkin de yeni hesaplar ortaya koyan uzmanlar, sene sonu enflasyonuna göre ocak ayı maaşlarına yansıtılacak olan zam oranlarını şu şekilde açıkladı:

  • Yüzde 65,2’lik senelik enflasyon: Yüzde 17,13’lük zam
  • Yüzde 70,5’lik senelik enflasyon: Yüzde 20,87’lik zam
  • Yüzde 73,7’lik senelik enflasyon: Yüzde 23,17’lik zam
  • Yüzde 78,6’lık senelik enflasyon: Yüzde 26,62’lik zam